Zamiast święconki błogosławieństwo potraw

W tym roku z powodu epidemii nie ma tradycyjnego poświęcenia wielkanocnego koszyczka. Potrawy możemy jednak pobłogosławić sami przed śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną.

Wielkanocny koszyczek, którego zawartość święcimy w Wielką Sobotę ma symboliczny wymiar. Znajdują się w nim produkty w miniaturowej wersji, które spożywamy następnego dnia na wielkanocnym stole.

Z uwagi na wyjątkową w tym roku sytuację, święcenie potraw zastępuje błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Słowa modlitwy mogą być różne. Archidiecezja Poznańska rekomenduje tekst błogosławieństwa, który wygłasza ojciec rodziny bądź inna osoba.

Poniżej obrzęd błogosławieństwa proponowany przez Archidiecezję Poznańską:

Ojciec rodziny lub inna osoba zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: „Chrystus zmartwychwstał. Alleluja”.
Wszyscy odpowiadają: „Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja”.
Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Propozycja nr 1
1 Tes 5, 16-18: Słowa świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

Propozycja nr 2
Mt 6, 31 ab.32b-33: Ewangelia według świętego Mateusza. „Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu ojciec lub inna osoba mówi: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków”.

Wszyscy odpowiadają: „Amen”.