W trosce o środowisko naturalne coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne źródła ogrzewania, takie jak np. pompa ciepła, która wystarczy do tego, żeby ogrzać dom lub wodę.
Działanie pompy ciepła polega na przepływie energii pomiędzy dolnym i górnym źródłem ciepła. Energia z gruntu, powietrza czy wody jest przepompowywana do górnego źródła ciepła czyli instalacji grzewczej w budynku. Urządzenie nie wytwarza więc energii cieplnej, lecz wykorzystuje energię cieplną z powietrza, gruntu lub wody. Dzięki temu jest to tanie i ekologiczne rozwiązanie. Nowoczesne pompy ciepła mogą skutecznie działać nawet w zimie, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Pompa ciepła może również mieć funkcję schładzania pomieszczeń latem. Z pompy ciepła można korzystać bez konieczności montowania także fotowoltaiki. Pompę ciepła można zamontować zarówno w nowych, jak i w starszych budynkach.
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wiele ich zalet. Przede wszystkim jest to ekologiczne źródło ogrzewania, które w 75% wykorzystuje ciepło z otoczenia. Dodatkowo gospodarstwa domowe, które posiadają instalację fotowoltaiczną, mogą zasilić pompę ciepła energią wyprodukowaną z paneli. Oznacza to dużą oszczędność na kosztach ogrzewania. Pompa ciepła to więc świetny sposób na zadbanie o ochronę środowiska na co dzień. Dodatkowo pompa ciepła to spora wygoda, gdyż nie trzeba męczyć się z transportem węgla czy pelletu, a także można zaoszczędzić miejsce w kotłowni, które byłoby potrzebne na ich składowanie. Pompy ciepła to też bardzo bezpieczne rozwiązanie, bez ryzyka zapłonu jakiegokolwiek paliwa stałego czy wybuchu gazu. Pompy ciepła są łatwe w obsłudze i można nimi sterować np. z poziomu wygodnej aplikacji. Wbrew pozorom zakup pompy ciepła nie musi być dużym wydatkiem, gdyż w dzisiejszych czasach łatwo jest uzyskać dofinansowanie do zakupu pompy. Inwestycja w pompę znacznie obniża rachunki za ogrzewanie, szczególnie jeżeli nasze zużycie energii elektrycznej jest duże. Pompa ciepła jest prosta w montażu i charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Urządzenie jest wielkości lodówki, łatwo wstawić je do któregoś z pomieszczeń gospodarczych, a żywotność pompy ciepła to nawet 30 lat. Zastosowanie pompy ciepła może przyczynić się do poprawy komfortu i jakości powietrza wewnątrz budynku, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji.
Pierwszy etap przed instalacją pompy ciepła to spotkanie u klienta, aby sprawdzić, w jaki sposób może zostać poprowadzona instalacja, a także upewnienie się, że pompa może być zamontowana i nie występują pewne problemy, które mogą utrudnić montaż np. wysokość czy szerokość pomieszczenia. Dodatkowo zostanie też obliczona moc pompy ciepła, które będzie konieczna dla danego budynku. W ten sposób zostanie wybrana odpowiednia pompa ciepła. Klient może też uzyskać poradę w zakresie np. dofinansowania pompy ciepła. Kolejny etap to już montaż pompy ciepła. Warto postawić na renomowanego dostawcę pompy ciepła np. AB Energy z Wodzisławia Śląskiego, aby mieć gwarancję, że otrzymamy urządzenie renomowanej marki o komponentach najwyższej jakości tak, aby móc się cieszyć niezawodnością kotłowni przez długie lata. Pompa ciepła musi być odpowiednio dobrana, aby dobrze spełniała swoją funkcję. Popularność pomp ciepła sprawiła, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła w różnych cenach, dzięki czemu można wybrać pompę według swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.