Zamknij

Metamorfoza oczyszczalni ścieków w Unisławiu; nowoczesny obiekt służy mieszkańcom i przedsiębiorcom

15:40, 01.08.2023 Aktualizacja: 08:11, 31.08.2023
PAP/Kadr z filmu PAP/Kadr z filmu

Przestarzała biologiczna instalacja oczyszczająca została zamieniona na nowoczesną mechaniczną – tak zmodernizowana z udziałem środków UE oczyszczalnia ścieków w Unisławiu służy mieszkańcom gminy i okolicznym zakładom. 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków w Unisławiu powstała ponad dwie dekady temu, jej działanie było uzależnione m.in. od warunków atmosferycznych. Do tego kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykryły nieprawidłowości w oddziaływaniu na środowisko unisławskiej oczyszczalni, stąd konieczne było pilne podjęcie kroków zaradczych. 

Umowa na dofinansowanie przebudowy obiektu w Unisławiu została podpisana w czerwcu 2019 roku, a gotowy zakład do oczyszczania ścieków został otwarty w październiku 2021 roku. 

„Udało nam się tę oczyszczalnie zmodernizować. Całość tej modernizacji to ok. 6,7 mln zł, odzyskaliśmy ponad 1,2 mln VAT-u, 4,7 mln zł pochodziło z dofinansowania z EU – z RPO, również ponad 300 tys. pozyskaliśmy z budżetu państwa. Mieszkańców gminy Unisław ta modernizacja kosztowała blisko pół miliona złotych” – wylicza Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. 

W ramach modernizacji przestarzała biologiczna instalacja oczyszczająca została zamieniona na nowoczesną mechaniczną instalację wraz z nowym budynkiem technicznym oraz przebudowanymi drogami dojazdowymi do obiektu. 

„Gdyby nie te środki unijne i możliwość zainwestowania tutaj w gminie Unisław w procesy oczyszczania ścieków, musielibyśmy płacić kary, cofalibyśmy się w rozwoju i nie moglibyśmy zaprezentować takiej korzystnej oferty dla naszych mieszkańców i dla tych zakładów, które są podpięte pod system kanalizacji sanitarnej tutaj na terenie gminy, m.in. zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego” – dodał wójt Danielewicz. 

Do zmodernizowanej oczyszczalni podłączeni są mieszkańcy trzech miejscowości położonych na terenie gminy: Unisławia, Racieniewa i Stablewic oraz miejscowi producenci i przetwórcy z branży rolno-spożywczej. 

„Pomagamy tym najmniejszym, Unisław jest tu doskonałym przykładem, ponieważ inwestując ok. 4 mln zł z RPO uzyskaliśmy fantastyczny efekt i funkcjonującą, nowoczesną oczyszczalnię ścieków” – zaznaczył w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawskiego. 

Marszałek wyjaśnił, że modernizacja unisławskiego zakładu oczyszczania ścieków jest jednym z ok. 70 projektów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, które uzyskały dofinansowanie z mijającej perspektywy RPO. 

„Zmodernizowaliśmy w ramach środków unijnych naszego Regionalnego Programu Operacyjnego około 20 podobnych obiektów – są to instalacje budowane na początku lat 90-tych najczęściej. Na szczęście one powstały, no ale już po tylu latach eksploatacji i też zmianie właściwie technologii właściwie oczyszczania wymagają one modernizacji, więc na ten cel w sumie przeznaczyliśmy z RPO jakieś 60 mln zł” – powiedział marszałek kujawsko-pomorskiego. 

Piotr Całbecki poinformował, że w unijnej perspektywie na lata 2014-2020 na wszystkie projekty związane z modernizacją systemów wodno-kanalizacyjnych poszło ponad 160 mln zł. 

„To oznacza, że cały czas staramy się zachować standardy, jakie narzucają ustawy, jeśli chodzi o jakość zrzucanych ścieków. Pamiętajmy też, że unijne dyrektywy wodno-prawne to jeden z fundamentów, na bazie których budowane jest prawodawstwo w obszarze ochrony środowiska w całej UE i Polska jako kraj członkowski jest zobowiązana do ich dochowania” – podkreślił marszałek. 

Położony w województwie kujawsko-pomorskim Unisław jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%