Zamknij

Henryk Bartoszewski: Zostawiam po sobie porządek

13:40, 12.02.2024 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:29, 17.02.2024
Skomentuj

Na temat inwestycji zrealizowanych w 2023 roku oraz zaplanowanych na bieżący rok rozmawiamy ze starostą kościańskim, Henrykiem Bartoszewskim. W rozmowie pytamy także o ocenę kończącej się kadencji samorządu oraz o plany związane z kampanią wyborczą.

- Czy miniony rok był dobry dla samorządu powiatu kościańskiego? Co udało się w nim zrealizować?
- Rok 2023 był już po pandemii, kiedy mogliśmy spokojnie wszystko realizować. Choć na pewno wciąż przeżywamy konflikt zbrojny na Ukrainie, który nie pozostaje bez wpływu na nasze zachowania. Zrealizować zdołaliśmy jednak sporo. Ważne dla nas wydarzenie to rozpoczęcie budowy Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie. Prace te będą kontynuowane w tym roku, a obiekt zostanie oddany do użytku we wrześniu. Dodając do tego przeprowadzoną termomodernizację całego budynku szkoły, cała placówka zyska nowe oblicze. W tym roku także – po latach starań i dążenia do dzisiejszych standardów – rozbudowaliśmy Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy mieszczący się w Kościanie, dawniej Ośrodek Wsparcia. Dzięki przeprowadzonym pracom ułatwiliśmy życie pracownikom i podopiecznym tego miejsca. Pozostając w tematyce społecznej ważnym jej punktem jest Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. W ubiegłym roku zakończyliśmy remont związany z utworzeniem centrum wsparcia osób starszych z demencją i chorobą Alzheimera. Kompleksowa przebudowa jednego z budynków pozwoliła na stworzenie tam 15 pokoi mieszkalnych. Na tym nie kończą się prace w DPS-ie, w tym roku rozpoczniemy remont samego pałacu. Rok 2023 to także jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie rozwiązanie problemów lokalowych Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej. Po wykupieniu szkolnego budynku od gminy Kościan, przerobiliśmy to miejsce na szczególne potrzeby uczniów tej szkoły. Powstało 14 małych pomieszczeń klasowych, z których w tej chwili korzysta 50 uczniów. Prace w tej placówce będą jeszcze kontynuowane, m.in. będziemy chcieli w nim zamontować windę.

- Proszę jeszcze przypomnieć co udało się zrealizować w 2023 roku w kwestii remontów dróg.
- Przyznaję, że drogi zawsze wywołują emocje i zawsze ich realizacja dobrze się wpisuje w wizerunek władz samorządowch. Choć ta kadencja nie była nastawiona na drogi, to jednak z każdej szansy, w której można było pozyskać pieniądze, korzystaliśmy. W minionym roku największą inwestycją była przebudowa drogi Turew-Kopaszewo. Można się wprawdzie doczepić, że bez ścieżki rowerowej. Ale był to dosyć szybki konkurs na jej dofinansowanie. Tymczasem przy budowie ścieżek mamy zupełnie inną, długotrwałą procedurę. To są skomplikowane procesy związane z decyzją środowiskową i wykupem gruntów. Tymczasem zrealizowaliśmy inwestycję, która łączy dwie ważne miejscowości związane z historią tej ziemi i rodem Chłapowskich. W minionym roku rozpoczęliśmy także budowę ul. Łąkowej w Kościanie. Ta inwestycja jest w tej chwili realizowana, pomału wykonawca przemierza się do budowy ronda na wysokości Urzędu Gminy Kościan. Będzie się to wiązało z utrudnieniami w ruchu, być może koniecznością zamknięcia na jakiś czas przejazdu pod wiaduktem na ul. Młyńskiej. Wolelibyśmy tego uniknąć, ale z drugiej strony czasu na realizację jest niewiele. Termin zakończenia inwestycji mija 31 lipca. Kolejne ważne inwestycje to zrealizowana w końcu ścieżka rowerowa z Pelikana do Kokorzyna biegnąca przez wiadukt nad drogą ekspresową. Bardzo długo trwał proces wywłaszczania i podziału gruntów, dlatego inwestycja przedłużała się w czasie. Istotna droga to również ul. Sołecka w Bonikowie wraz z nowym szlakiem pieszo-jezdnym. W samym Kościanie ważna była budowa parkingu przy ul. Wyzwolenia.

- Przy okazji uchwalania budżetu powiatu na 2024 rok, sporo mówione było już o zaplanowanych na bieżący rok inwestycjach. Proszę je zatem tylko krótko przypomnieć.
- Zaczynając od dróg to wspomniana już ul. Łąkowa wraz z budową ronda w Kościanie. Pozostając w mieście to również remont ulicy Poznańskiej na całym jej odcinku. Kolejna ważna inwestycja to pierwszy etap przebudowy drogi z Czarkowa do wiaduktu w Widziszewie. Ponadto już aplikujemy wniosek o dalszą przebudowę do samego Widziszewa. Ważny będzie także ostatni etap przebudowy drogi Szczodrowo-Sierakowo. Dzięki temu będziemy mieć zrealizowany cały odcinek począwszy od Pelikana, poprzez Kokorzyn, dalej na Szczodrowo i z powrotem nową drogą w kierunku Sierakowa i obwodnicy Kościana. Pozostałe drogowe inwestycje to ścieżka rowerowa ze Śmigla do Morownicy, przebudowa drogi w Robaczynie oraz droga z Gorzyczek przez Nowy Gołębin do Donatowa. Ponadto bardzo się cieszę, że po długim okresie uzgodnień, projektowania rozwiązań, jakie powinny być zastosowane, przystępujemy do procedury przetargowej związanej z budową Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w szpitalu w Kościanie. Mam nadzieję, że procedura przetargowa zakończy się do początku marca, a w kwietniu będziemy mogli przekazać plac budowy wykonawcy. Realizacja inwestycji przewidziana jest na dwa lata. Bardzo istotny jeśli chodzi o szpital będzie także remont całego oddziału rehabilitacyjnego w Kościanie, czyli budynku tzw. „starej chirurgii”. To jest już jednak inwestycja szpitala, który po okresie czterech lat od momentu przyznania dofinansowania przez NFOŚiGW w końcu doczeka się realizacji. Jeżeli procedury związane ze wsparciem tego kosztownego remontu zakończą się pomyślnie, ta inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Ponadto w tym roku kontynuowane będą jeszcze inwestycje, o których wspomniałem już przy okazji podsumowywania 2023 roku.

- Przed Panem, jak i obecnym zarządem powiatu trzy ostatnie miesiące pracy bieżącej kadencji samorządu. Jakby ją Pan ocenił?
- Obejmując stanowisko starosty postawiłem sobie za cel kilka zadań w obszarze zdrowia, edukacji, opieki społecznej, pomocy i bezpieczeństwa. Myślę, że wiele z tych celów udało się zrealizować, a inne zostały rozpoczęte. Nie były to łatwe tematy, wiele z tych kwestii było zaniedbywanych przez lata. Jeszcze kilka z nich zostało z kolei do realizacji. To Ośrodek Interwencji Kryzysowej, w którym jest mało miejsca, a potrzeby rosną. To także budowa Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także kwestia budowy lądowiska dla lotniczego pogotowia ratunkowego w szpitalu. Ale o te sprawy będą już zabiegać moi następcy. Tymczasem ja zostawiam po sobie porządek. Kiedy witałem się z kadencją, powiat miał 25 mln zł długu. Natomiast teraz, kiedy będę się z nią żegnał, zostawię 11 mln zł długu. Gdybyśmy nie zeszli z zadłużenia, musielibyśmy płacić około 3 mln zł samych odsetek nie mając przez to środków na kolejne inwestycje. Wracając do podsumowania, ta kadencja była najowocniejsza ze wszystkich od początku samorządu powiatu. Była niezwykle dynamiczna i obfitująca w wiele inwestycji. Na dowód tego przygotowujemy publikację w formie książeczki, gdzie te wszystkie zadania będą wyszczególnione.

- Przed nami wybory. Jak ocenia Pan szanse Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska w tym starciu?
- O ostatecznych rozstrzygnięciach zdecydują wyborcy. My jako PZK przygotowujemy się do wyborów i tworzymy listy. Za nami stoi dorobek i doświadczenie. Mankamentem jest natomiast mała liczba młodych osób. Nie chcemy jednak przypadkowości w naszych szeregach. Wartościowej młodzieży wprawdzie nie brakuje, ale niekoniecznie jest zainteresowana działalnością samorządową. Ja sam w kolejnej kadencji raczej będę się już przyglądał następcom. Tym bardziej, że po przepracowaniu 24 lat jako wójt gminy Kościan nie planowałem, że pokieruję jeszcze powiatem. A jednak tak się stało, z pomocą Bożej łaski.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%