Koszty związane z ogrzewaniem domu są jednymi z największych wydatków w budżecie gospodarstwa domowego. Dlatego wybór odpowiedniego systemu grzewczego nie jest łatwy. Istnieje kilka możliwości do wyboru, z różnymi poziomami ekonomiczności i wpływu na środowisko. W tym artykule dokładnie porównujemy różne opcje i szukamy najlepszego sposobu na ogrzewanie domu.
Ogrzewanie domu przy pomocy gazu to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowego budownictwa. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy będzie miał możliwość skorzystania z systemu gazowego - wymagane jest wykonanie przyłącza gazowego, które można zrobić tylko w okolicach gazociągu i projekt domu na paliwo stałe.
Najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel. Mimo ogromnego lobby ze strony instytucji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego, dalej jest to najczęściej wybierany materiał do ogrzewania domów. Przemawiają za nim: niska cena zakupu oraz duża kaloryczność. Bardziej ekologiczną alternatywą dla węgla jest drewno. To materiał łatwo dostępny i stosunkowo tani, co sprawia, że w wielu przypadkach będzie on najlepszym wyborem. Pewnym minusem jest konieczność zabezpieczenia odpowiedniego miejsca do przechowywania drewna - o co może być trudno w mniejszych domkach jednorodzinnych. Inne paliwa stałe do ogrzewania domu to: koks, pellet, brykiet, biomasa.
Ogrzewanie domu przy użyciu gazu to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych budynków mieszkalnych. Warto jednak zauważyć, że nie każdy może skorzystać z tego systemu - wymagane jest wykonanie przyłącza gazowego, co jest możliwe tylko w okolicach gazociągu.
Obecnie, tylko co czwarte gospodarstwo domowe w Polsce ma dostęp do ogrzewania gazowego. Na szczęście powstają już kolejne gazociągi, co oznacza, że w przyszłości następne domy będą mogły korzystać z tego rozwiązania.
Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności obsługi. Wystarczy tylko uruchomić kocioł gazowy, a następnie można o nim zapomnieć. Dodatkowo spalanie gazu jest bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ do atmosfery przedostaje się niewiele zanieczyszczeń.
Energia z odnawialnych źródeł to przyszłość budownictwa. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które czerpią energię z otoczenia. Państwo wspiera właścicieli domów, oferując dotacje i preferencyjne kredyty na zakup takiej instalacji.
Należy jednak pamiętać, że wybór takiego systemu grzewczego wiąże się z wydatkiem. Dobra pompa ciepła kosztuje około 50 tysięcy złotych. Inwestycja ta zwraca się stosunkowo szybko, średnio w ciągu 6-8 lat, ponieważ materiał grzewczy jest bezpłatny. Trzeba jedynie ponosić koszty energii elektrycznej, która jest potrzebna do pozyskania ciepła.
Nie jest to jednak tak duża kwota, aby zrezygnować z tej formy ogrzewania. Średnio 1 kWh energii elektrycznej produkuje aż 3-5 kWh ciepła.
Sprawdź ofertę projektów domów na https://archeton.pl/