Zabawa z historią

Urząd Miasta Kościana zaprasza młodzież i wszystkich mieszkańców do czwartej odsłony gry miejskiej opartej na wydarzeniach Powstania Wielkopolskiego „Kryptonim Wolność”.

Przypomnijmy, że gra nawiązuje do historii z początku XX wieku, a w szczególności do dwóch wydarzeń: kończącego Powstanie Wielkopolskie Rozejmu w Trewirze zawartego 16 lutego 1919 r. i, a także zdobycia przez harcerzy broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r.

W grze biorą udział liczące 5-8 osób drużyny, które wraz z wytypowanym dowódcą rozwiązują różnego rodzaju testy sprawnościowe, a także łamigłówki, szarady i zadania oparte na wiedzy historycznej. Choć do rywalizacji najczęściej stają drużyny młodzieżowe, zabawa przeznaczona jest także dla osób dorosłych, a w szczególności rodzin z dziećmi.

Kościaniacy, którzy z różnych względów nie chcą bądź nie mogą spędzić kilku sobotnich godzin w sercu miasta zmagając się z zadaniami do wykonania i tak mogą poczuć atmosferę dawnych czasów. – Chcemy, by na jeden dzień miasto cofnęło się o 100 lat i wyglądało jak na początku XX wieku. Oczywiście jest to umowne, bo nie wycofamy na całą sobotę aut z centrum i nie postawimy latarni gazowychwyjaśnia zastępca burmistrza Maciej Kasprzak. – Staramy się jednak, żeby w mieście pojawiały się elementy, które tamte czasy przypominają. By były one zaskakujące dla mieszkańców, którzy w sobotę załatwiają różne sprawy.

W tym roku zarówno na mieszkańców, jak i uczestników gry czeka wiele niespodzianek. Jedną z nich będą oryginalne powozy z przełomu XIX i XX w., które pojawią się w centrum miasta. Powozy będą pochodzić ze Stadniny Koni w Racocie. Uczestnicy gry będą mieli okazję nauczyć się powozić – będzie to jedna z misji do wykonania. Z kolei zainteresowani mieszkańcy będą mogli odbyć przejażdżkę powozem. Jego postój będzie się znajdował przy bibliotece na Wałach Żegockiego. By wsiąść do konnej taksówki trzeba będzie jednak wypowiedzieć hasło „dla wtajemniczonych”. Zdradzamy, że brzmi ono „Kryptonim wolność”.

Udanej zabawy w sobotę, 21 lutego w centrum Kościana! Szczegółowe informacje dotyczące gry i zapisów można znaleźć pod adresem: www.gramiejska.koscian.pl.