Wieża otwarta dla wszystkich

Wprawdzie z ponad półrocznym opóźnieniem, ale jednak zabytkowa wieża ciśnień w Kościanie w końcu została otwarta. Po wizycie w obiekcie nabierzemy przekonania, że warto było cierpliwie czekać na ten moment.

Wnętrze zabytkowej budowli kryje w sobie nowoczesne rozwiązania i przyciąga atrakcjami. Te atrakcje to przede wszystkim ściana wspinaczkowa, a także obserwatorium astronomiczne, czyli absolutne nowości w naszym mieście, z których mało kto miał okazję wcześniej korzystać. Ściana wspinaczkowa ma łączną powierzchnię ok. 350 mkw. i mierzy 18,5 m, przez co jest jedną z najwyższych w Polsce. – Organizujemy drzwi otwarte, by pokazać mieszkańcom co kryje w sobie wieża, ale przede wszystkim, by zapoznali się z jej funkcjami. Instruktorzy pokażą, że ściana wspinaczkowa jest dla każdego i aby z niej korzystać, nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, ani wykazywać się szczególną sprawnością fizyczną. Chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po półgodzinnej wspinaczce, będą nas mocno bolały różne partie mięśniowe – mówi z uśmiechem burmistrz Michał Jurga.

Wspinaczka jest sportem wymagającym pracy w parach, gdyż konieczna jest asekuracja. Z tego powodu warto przyjść z drugą osobą. Jeżeli nie mamy pary, na miejscu będą dostępni instruktorzy, ale za ich pomoc trzeba będzie zapłacić – koszt ma wynosić 20 zł. Z kolei godzinne korzystanie ze ściany ma kosztować 13 zł dla osoby dorosłej, 10 zł dla młodzieży uczącej się oraz 7 zł dla dzieci. Ze ściany będzie można korzystać już od wtorku 4 lutego, ale warto wcześniej zapisać się telefonicznie, gdyż jednocześnie ze ściany może korzystać ok. 20 osób (tel. 609 690 170).

Poza ścianą sporą atrakcją będzie z pewnością obserwatorium astronomiczne, które zostanie otwarte dla użytkowników za około dwa tygodnie. Przez ten czas ma zostać opracowany plan korzystania z obserwatorium, będą przygotowane kursy, wykłady i szkolenia. W ciągu całego roku przypada jedynie około 70 nocy, podczas których można prowadzić obserwację nieba, ale Urząd Miasta chce, by obserwatorium tętniło życiem również przez pozostałe dni w roku. Ma to być możliwe dzięki prowadzonym zapisom z obserwacji, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć ich wyniki i zdjęcia.

Wieża to również doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta i okolicy. Warto więc chociażby z tego powodu przybyć do obiektu.