Targi pracy w Kościanie

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kościanie Targi Pracy. Była to druga edycja imprezy.

Wydarzenie miało miejsce 21 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka przy ul. Wielichowskiej 43 a. Na targach pojawiło się łącznie 30 wystawców, w tym 20 pracodawców oraz 10 innych instytucji, jak Urząd Skarbowy, ZUS, Wojewódzki Urząd Pracy z Poznania czy też hufce pracy. – Uważam, że zainteresowanie jest duże – ocenia Violetta Szymańska, pośrednik pracy z PUP w Kościanie. – Przyszły osoby bezrobotne, ale też takie, które nie są zarejestrowane w urzędzie. Przekrój jest bardzo duży, są osoby starsze i młodsze, kobiety i mężczyźni.

Szczególnie dużo zwiedzających pojawiło się w pierwszej godzinie trwającej trzy godziny imprezy. Pracodawcy poszukiwali m.in. tokarzy, frezerów, spawaczy, pracowników produkcyjnych, kierowców, magazynierów, monterów, kelnerów, sprzedawców, kierowców. Z kolei WUP z Poznania udzielał informacji na temat wyjazdów do pracy za granicę i prezentował oferty z europejskiej bazy EURES. – W ubiegłym roku dzięki targom znaleźliśmy jednego pracownika – przyznaje Walerian Jędrzejczak, prezes firmy Handrol Czempiń PPH Sp. z o.o. – Chętnych nie brakuje, ale wiele osób nie spełnia wymagań, które dotyczą doświadczenia i wykształcenia kierunkowego. W tym roku mamy cztery oferty, w tym dla tokarza, frezera, ślusarza i operatora maszyn numerycznych. Zobaczymy jak będzie.

Podczas targów sporo osób kierowało swe pytania do pracowników Urzędu Skarbowego. – Udzielamy informacji na temat składania rocznych zeznań i nowości w urzędzie. Ale podchodzi do nas również sporo osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej – mówi Jacek Olejniczak, pracownik kościańskiego US. – Informujemy też o kontrolach, wyjaśniamy, że urząd nie czeka na błędy podatników – dodaje Edyta Zarabska- Siepielska, kierownik działu US.