Kościan uczcił 25 lat wolności

Z okazji okrągłej rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych na kościańskim Rynku zorganizowano happening. Wydarzenie rozpoczęło się w samo południe.

Pod ratuszem pojawili się ubrani w smokingi dwaj mężczyźni (aktorzy Kościańskiego Teatru Kameralnego) wypowiadający co jakiś czas hasła „Wolność”, „W południe – Wolność”. Po kilku minutach przy rozsypanym piasku imitującym piaskownicę stanęła grupka dzieci. Przebywający w tym czasie na Rynku kościaniacy zaabsorbowani codziennymi sprawami widząc, że coś się dzieje przystawali i obserwowali z zaciekawieniem rozwój sytuacji. Taki zresztą był zamysł reżysera wydarzenia, dyrektora Kościańskiego Ośrodka Kultury, Janusza Dodota. – Chcemy, by mieszkańcy zaoferowani dzisiejszą codziennością zatrzymali się na chwilę, być może przypomnieli sobie zdarzenia sprzed 25 lat i to, co wówczas robili. Przecież wtedy też mieliśmy swoje codzienne sprawy i problemy – mówi Janusz Dodot. – Wolność nie zrodziła się w jeden dzień, to był długi proces, trwający zresztą do dziś. Możemy się również zastanawiać co dzisiaj oznacza dla nas wolność, uświadomić sobie, że to nie jest stan dany nam raz na zawsze.

Tak jak rozwijający się stopniowo proces wolności, tak samo środowe wydarzenia z minuty na minutę zyskiwały na sile. Dzieci i młodzież uczestniczące na co dzień w zajęciach plastycznych prowadzonych w KOK pod kierunkiem Doroty Borowiak i Haliny Domagały przystąpiły do budowy zamków z piasku, z głośników zaczęły wybrzmiewać piosenki Jacka Kaczmarskiego, pojawiła się również muzyka na żywo sprzed ćwierćwiecza w wykonaniu zespołu w składzie: Julia Stolpe – śpiew, Mariusz Bobkowski – perkusja, Michał Dolata – gitara, Marcin Ruszkiewicz – bas. Na Rynku zaprezentowała się również młodzież: Chór Szkolny MUZA i Zespół wokalny DROPS ZS nr 3 pod dyrekcją Izabeli Woźniak, młodzież z ZS nr 2 pod kierunkiem Joanny Dudkowskiej, młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod kierunkiem Karola Dudkowskiego oraz Magdalena Grzelczyk – fortepian. W przedsięwzięcie zaangażowana było również Muzeum Regionalne oraz przedsiębiorstwo „Pianoserwis”.

Przed Ratuszem zostały ustawione krzesła, zainteresowani mogli przysiąść na krótszą lub dłuższą chwilę, posłuchać muzyki, podziwiać piaskowe budowle, a także wysłuchać przeplatanych wspomnień sprzed 25 lat. Happening zakończył się o godz. 17.00.