Czas na Półmaraton

9 listopada odbędzie się jubileuszowy, X Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego. Święto biegania rozpocznie się jednak w mieście już w sobotę, na godz. 14.00 zaplanowano biegi dla dzieci i nordic walking.

Kościański półmaraton to największa impreza biegowa w powiecie. Jego głównymi organizatorami są LKS Sana Kościan i Starostwo Powiatowe w Kościanie przy wsparciu samorządów gmin Ziemi Kościańskiej, organizacji sportowych i sponsorów.

W tym roku w regulaminie zastrzeżono limit zawodników na 1600 osób, ostatecznie na listę startową przyjęto 1606 osób, co jest absolutnym rekordem. Na tym jednak nie koniec, gdyż przewidziano jeszcze dodatkową listę, głównie dla profesjonalnych zawodników zrzeszonych w klubach sportowych (w tym zagranicznych), która liczy 103 osoby. Ponadto w tym samym czasie obok półmaratonu odbędzie się również krótszy Bieg Coccodrillo liczący ok. 6,5 km, w którym chęć startu zapowiedziało 131 osób. Łącznie zgłoszonych jest więc ponad 1800 zawodników.
Z kolei chęć startu w Święcie Biegania z Coccodrillo wyraziło około 700 młodych biegaczy. Wśród dorosłych zawodników są mieszkańcy całej Wielkopolski, w tym około 130 osób z powiatu kościańskiego. Biegacze z regionu tym chętniej zgłaszają swój udział, że impreza zalicza się do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonach pod patronatem Marszałka Województwa. Ale nie zabraknie też zawodników z innych części kraju, wyjątkowo mocna będzie również reprezentacja biegaczy zagranicznych. – W tym roku mamy zgłoszonych aż 11 zawodników z Kenii, jest też silna reprezentacja z Litwy i Ukrainy mówi dyrektor biegu Roman Talikadze. – Będzie to więc okazja, by zmierzyć się z naprawdę mocnymi biegaczami.

Przewidziano kilka różnych klasyfikacji, m.in. po to, by każdy mógł poczuć ducha rywalizacji.
I tak zostanie przeprowadzona klasyfikacja generalna mężczyzn, kobiet, weteranów, weteranek, a także specjalne premie dla pięciu najlepszych zawodników i zawodniczek z Polski oraz dla najlepszych zawodników z powiatu. Nagrody pieniężne otrzymają również zawodnicy rywalizujący w konkurencji „Sprawni Razem” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wprowadzono również po10 kategorii wiekowych dla mężczyzn i kobiet liczonych co 5 lat, aż do 75 +.

Trasa biegu otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i będzie składać się z tzw. Małej Pętli i Dużej Pętli, którą zawodnicy będą pokonywać dwa razy. Z kolei czas każdego zawodnika będzie mierzony elektronicznie, za pomocą mierników czipowych umieszczanych w bucie.

Zachęcamy wszystkich do kibicowania. Odstawmy samochody, bo główne ulice miasta i tak będą przez kilka godzin nieprzejezdne i zróbmy spacer do centrum. A jeśli ktoś zmarznie, z pewnością rozgrzeje go zupa gulaszowa przygotowana przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego na 4 tys. porcji! Start półmaratonu o godz. 13.00 przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej.