Zamknij

Ogłoszono przetarg na projekt budowy obwodnicy Kościana

07:36, 31.12.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:38, 21.03.2023
Skomentuj

Budowa północnej obwodnicy Kościana jest coraz bliżej realizacji. Po tym jak w minionym tygodniu rząd ogłosił dofinansowanie dla tej inwestycji, następnego dnia WZDW w Poznaniu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy.

Wsparcie dla inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 30 mln zł ogłoszono 22 grudnia (zobacz: Obwodnica Kościana z dofinansowaniem). Dzień później, czyli 23 grudnia Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa obwodnicy Kościana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308 Grodzisk Wielkopolski - Kościan - Kunowo.

Na realizację zadania wyłoniony w przetargu wykonawca będzie mieć 522 dni. Zatem zgodnie z przewidywaniami, budowa obwodnicy powinna ruszyć w 2024 roku.

-Perspektywa realizacji zadania z punktu widzenia rządowego dofinansowania jest dość odległa. Ale z jednej strony to dobrze, bo w budżecie województwa  łatwiej będzie sfinansować połowę zadania w dłuższym okresie. Tym bardziej, że samorząd ma do wybudowania jeszcze dwie inne obwodnice, tj. Szamutuł i Rogoźna ocenia wójt gminy Kościan, Andrzej Przybyła. Z drugiej jednak strony przez kilkunastomiesięczny okres istnieje ryzyko inflacji, a także wzrostu cen materiałów i usług budowlanych. Może się więc z czasem okazać, że zamiast przewidywanej drugiej połowy wartości inwestycji przewidzianej z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, trzeba będzie dołożyć nieco więcej.

Wójt przekonuje jednak, że mimo to wszystko idzie w dobrym kierunku i inwestycja powinna zostać zrealizowana o czasie, czyli w 2026 roku. – Nie zakładamy żadnych opóźnień, trzeba być dobrej myśli – podkreśla Andrzej Przybyła.

Przypomnijmy, że 4-kilometrowy odcinek północnej obwodnicy Kościana będzie miał swój początek na nowym rondzie na "starej piątce", które umożliwia jednocześnie dojazd i zjazd z drogi ekspresowej. Dalej projektowana trasa będzie biegła w kierunku południowo-wschodnim przez Pianowo, łąki i pola uprawne pomiędzy Kościanem a Nowym Luboszem, a następnie poprowadzi przez las, by za Nadleśnictwem włączyć się w drogę wojewódzką nr 308. W ramach inwestycji powstaną trzy wiadukty (nad ul. Poznańską, ul. Czempińską oraz nad linią kolejową E59) i trzy ronda (na ul. Pułaskiego, Chłapowskiego oraz za Nadleśnictwem Kościan).

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%