Zamknij

Możesz skorzystać z ulgi termoizolacyjnej

12:56, 14.07.2023 . Aktualizacja: 13:00, 14.07.2023
Skomentuj

Właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego – wolnostojącego, także w zabudowie szeregowej, bliźniaczej lub grupowej –  mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

O uldze informuje Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Ulga obejmuje podatników podatku PIT opłacających podatek:
- według skali podatkowej (12% lub 32%),
- według 19% stawki podatku liniowego,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Kiedy przysługuje ulga:
- Z ulgi skorzystasz, jeśli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego wymienione w załączniku do rozporządzenia [1].

- Nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest w budowie).

- Czas realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie może przekraczać 3 lat.

- Odliczyć można wydatek wraz z VAT, o ile nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. 

- Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

- Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Co jest potrzebne
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe po złożeniu odpowiednich dokumentów. Ulgę możesz odliczyć, jeśli posiadasz fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego.

Podstawą do odliczenia może być również faktura zawierającą podatek od wartości dodanej wystawiona przez podmiot z państwa członkowskiego UE.

Jakie zeznanie złożyć
Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

[1] Katalog wydatków, które podlegają odliczeniu został określony rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%