Obwodnica Kościana z dofinansowaniem

Planowana północna obwodnica Kościana otrzymała dofinansowanie na budowę w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Oznacza to przypieczętowanie dla rozpoczęcia ważnej dla Kościana inwestycji, o którą batalia trwała kilkanaście lat.

Obwodnica Kościana. Wniosek o dofinansowanie
Od ronda na „starej piątce” ma zacząć się planowana budowa licząca 4,3 km.

Wsparcie dla inwestycji w ciągu drogi wojewódzkiej nr 308 wyniesie 30 mln 360 tys. zł i będzie stanowiło połowę planowanej na budowę kwoty, która zostanie przeprowadzana na zlecenie samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Mieszkańcy Kościana i powiatu kościańskiego otrzymali najpiękniejszy prezent na świętamówi poseł Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w KPRM.Wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) pozwoli w przypadku Kościana, nie tylko na odciążenie ruchu w tej miejscowości, ale i ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Liczę również, że ta inwestycja ze wsparciem rządowym przyczyni się do przyciągnięcia nowych inwestorów.

Inwestycja planowana jest na lata 2024-2026. W tym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu zakończyła ponad dwuletnie prace nad opracowywaniem projektu koncepcyjnego obwodnicy Kościana. Prace te dofinansowały samorządy gminy, miasta i powiatu. Teraz Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie mógł rozpocząć opracowywanie projektu budowlanego.

O tym, jak dokładnie przebiegać będzie obwodnica pisaliśmy w artykule: Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Kościana [MAPA]

Poza obwodnicą Kościana, rządowe dofinansowanie w Wielkopolsce otrzymają również obwodnice Szamotuł i Rogoźna. Łącznie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) przyznano ponad 4,5 mld zł dofinansowania na 51 obwodnic w kraju.