O nowej publikacji z cyklu "Wierni Niepodległej", która wpisuje się w obchody "100-lecia Bitwy Warszawskiej" opowiadali podczas środowej konferencji prasowej starosta kościański Henryk Bartoszewski, członek Zarządu Powiatu Kościańskiego Michał Jurga, który pełni także funkcję "Przewodniczącego Powiatowego Zespołu "Wierni Niepodległej" oraz Jerzy Zielonka pod redakcją którego ukazała się publikacja będąca pracą zbiorową.
- Mamy upamiętnionych wiele wydarzeń związanych z dochodzeniem Polski do wolności. natomiast zespół "Wierni Niepodległej" podjął się wysiłku, aby do kompletu pamięci o ofiarach różnych wojen i walk oraz trudnych okresów dołączyć upamiętnienie wojny polsko-bolszewickiej. Ta wojna przez dziesiątki lat była pomijana, nie doczekała się żadnego upamiętnienia, ani kartografii, ani konkretnych elementów pamięciowych. A takim elementem upamiętnienia są tablice na starym cmentarzu w kwaterze wojennej - podkreślał starosta Henryk Bartoszewski.
Tym samym odniósł się do tablic z nazwiskami 200 mieszkańców powiatu kościańskiego biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej, która została uroczyście odsłonięta przy pomniku Obrońców Ojczyzny 27 grudnia 2021 roku przy okazji obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (zobacz: Obchody Powstania Wielkopolskiego w Kościanie [ZDJĘCIA].
Tablica z nazwiskami poległych- Mówiąc o tej publikacji, trzeba zacząć od tej tablicy. A nie byłoby jej, a także książki i całej inicjatywy, gdyby nie determinacja pana starosty. Natomiast zabiegi o to, by coś takiego mogło powstać w Kościanie trwały równo 50 lat - mówił Jerzy Zielonka. Tym samym przypomniał, że już w 1972 roku w Kościanie powstała historyczna grupa badawcza do spraw biografistyki kościańskiej, która zbierała materiały dotyczące zbiorowych morderstw polskich oficerów w Katyniu, wojny polsko-bolszewickiej, zbrodni wołyńskiej. Wówczas w oficjalnych przekazach historycznych na te zdarzenia spuszczona była zasłona milczenia, która dopiero po latach mogła przebić się do powszechnej świadomości. Jak podkreślał Zielonka, zanim ktokolwiek pomyślał w ogóle o czczeniu Powstania Wielkopolskiego, w Kościanie już pół wieku temu odbywały się sesje popularnonaukowe na ten temat.
- Przygotowanie tablicy to była bardzo żmudna praca. Ale myśmy coś takiego zrobili jako pierwsi w Polsce i mówię to z pełną odpowiedzialnością - zaznaczył redaktor Zielonka. - Bo tablice były odsłaniane w innych miastach, ale nie z pełną listą nazwisk. Tymczasem dopiero teraz rodziny poległych mogą przyjść na imienny grób i zapalić swoim bliskim świeczkę. Wcześniej nie mieli takiej możliwości.
Etapy Obchodów 100-lecia Bitwy WarszawskiejZ kolei Michał Jurga przypomniał wszystkie zdarzenia, które złożyły się na Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Kościanie. Rozpoczęły się one w czerwcu 2020 r. od wizyty kościańskiej delegacji w Ossowie na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej skąd pobrana została ziemia. Następnie ziemia ta została uroczyście złożona pod odsłoniętą tablicą pamiątkową na Placu Niezłomnych w Kościanie, co miało miejsce 15 sierpnia 2020 roku, a więc w setną rocznicę "Cudu nad Wisłą" (zobacz: Uroczystość 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Kościanie [ZDJĘCIA]). Z kolei dzień wcześniej odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona mieszkańcom powiatu kościańskiego w wojnie polsko-bolszewickiej . Wszystkie te wydarzenia podsumowuje natomiast wydana właśnie publikacja.
Na razie starostwo powiatowe zdecydowało się na wydruk 750 egzemplarzy książki. Rodziny poległych na froncie żołnierzy otrzymają po jednym bezpłatnym egzemplarzu publikacji, a ich przekazywaniem będą zajmowały się poszczególne gminy powiatu kościańskiego, które wykupiły wybraną pulę książek. W przypadku zapotrzebowania na większą liczbę egzemplarzy, rodziny będą mogły je zakupić.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz