Obchody Powstania Wielkopolskiego w Kościanie [ZDJĘCIA]

Niezwykle podniosły charakter miały kościańskie uroczyści związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które po raz pierwszy w tym roku obchodzimy jako święto narodowe.

Główna uroczystość odbyła się na starym cmentarzu parafialnym przy pomniku Obrońców Ojczyzny, a została ona poprzedzona mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Obchody swą obecnością zaszczycili m.in. Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w kancelarii premiera oraz parlamentarzyści, w tym posłowie Wiesław Szczepański i Grzegorz Rusicki oraz senator Wojciech Ziemniak. Nie zabrakło także przedstawicieli wszystkich samorządów Ziemi Kościańskiej oraz reprezentantów różnych organizacji i instytucji, w tym Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, a także młodzieży. Gospodarzem uroczystości było natomiast Starostwo Powiatowe w Kościanie, zaś oprawę zapewnili żołnierze z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oddział w Lesznie i rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Tym razem natomiast mało było mieszkańców, nad czym ubolewał starosta Henryk Bartoszewski w swym przemówieniu. Wiele osób przed przyjściem na cmentarz zniechęciła z pewnością niska temperatura, która mocno dawała się we znaki uczestnikom uroczystości.

11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości, które od wielu lat świętujemy. Ale tu, na tej ziemi, na której stoimy dzisiaj nie było wolności w listopadzie 1918 roku. Dopiero dzisiaj mijają 103 lata, jak w związku z wizytą Jana Paderewskiego i jego słynnym wystąpieniem w Bazarze Poznańskim dało tę iskrę, tak bardzo potrzebną wtedy i nazajutrz. Wówczas wybuchło Powstanieprzypomniał zgromadzonym starosta Henryk Bartoszewski.Dzisiaj też dostrzegamy pewien związek Kościańskiej Ziemi i Ossowskiej Ziemi. Bo dzisiaj mamy dwie okoliczności: po raz pierwszy świętujemy w takiej oprawie święto państwowe i po raz pierwszy będziemy honorować i przywracać pamięci tych, którzy w wojnie polsko-bolszewickiej oddali życie i pochodzili z Ziemi Kościańskiej.

To właśnie ta część uroczystości, czyli odsłonięcie i poświęcenie tablic pamiątkowych z nazwiskami żołnierzy z Ziemi Kościańskiej, którzy oddali swe życie w wojnie polsko- bolszewickiej w latach 1919-1921 była najważniejszym punktem programu. Listę nazwisk 201 poległych, które znalazły się na dwóch tablicach przygotował zespół badaczy pod kierunkiem red. Jerzego Zielonki. Pieczę nad pracami sprawował natomiast starosta kościański i Powiatowy Zespół  „Wierni Niepodległej”.

Poza tym akcentem, był jeszcze jeden znamienny moment, a mianowicie uhonorowanie medalami „Pro Patria” członków Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej za kultywowanie pamięci o bohaterach z tamtego okresu. Medal i gratulacje otrzymał również Maciej Kasprzak, były zastępca burmistrza Kościana, który należał do zespołu inicjatorów kościańskiej gry miejskiej „Kryptonim Wolność” odnoszącej się do Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość na cmentarzu zakończyło złożenie wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje. Po niej, na cmentarzu komunalnym w Kościanie odsłonięto tablicę pamiątkową na którą składa się plan informacyjny cmentarza z mogiłami Powstańców Wielkopolskich. Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę okolicznościową przypominającą miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Fot. Milena Waldowska