Sesja popularnonaukowa w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

Sesja odbyła się w przeddzień rocznicy "Cudu nad Wisłą" oraz Święta Wojska Polskiego. Głos zabrało w niej ośmiu prelegentów, a wysłuchało ich kilkadziesiąt osób obecnych w sali KOK-u. Wydarzenie można było również oglądać online.

Jak zauważył burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, który otworzył sesję, kościańskie historyczne konferencje naukowe od wielu lat wpisują się w kalendarz imprez patriotycznych mających na celu krzewienie wiedzy o chwale polskiego oręża. – To w naszym mieście z inicjatywy prof. Bogusława Polaka i świętej pamięci dr. Piotra Bauera w 1972 r. podjęto wszechstronne badania dotyczące Powstania Wielkopolskiego – mówił burmistrz. – Tutaj, od tamtego czasu z przerwami wynikającymi z niekorzystnych uwarunkowań politycznych spotykają się historycy. Tutaj też ukazały się drukiem liczne publikacje stanowiące istotny wkład w udokumentowanie znaczenia Powstania Wielkopolskiego dla kształtu i losów niepodległego państwa polskiego.

Kościan stał się również pierwszym miastem w Wielkopolsce, w którym w 1984 r. podjęto badania dotyczące wojny polsko-bolszewickiej i zbrodni katyńskiej zakończone sesjami i publikacjami już na przełomie lat 80. i 90. Piątkowa sesja stanowi kontynuację tej długoletniej i wzniosłej tradycji.

Zanim poszczególni prelegenci przeszli do swych prezentacji, głos zabrał jeszcze starosta kościański Henryk Bartoszewski, który wspomniał m.in. o czerwcowej wizycie delegacji przedstawicieli powiatu kościańskiego w Ossowie, skąd z tamtejszego Cmentarza Poległych pobrano ziemię, a zostanie ona złożona podczas uroczystości patriotycznej na Placu Niezłomnych 15 sierpnia.

Warto zauważyć, że prelegenci nie tylko wygłosili wykłady, ale przede wszystkim opracowali bogate materiały, które złożą się na wspólną publikację mającą na celu przybliżenie udziału mieszkańców powiatu kościańskiego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Fot. Milena Waldowska