Zamknij

Koniec z noszeniem maseczek i kwarantanną

11:52, 24.03.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 11:52, 24.03.2022
Skomentuj
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś zniesienie większości obostrzeń związanych z koronawirusem. Od najbliższego poniedziałku nastąpi zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie będzie także kwarantanny nakładanej przez sanepid.

Minister zdrowia poinformował o prawie 9 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tendencja jest spadkowa, a statystyki umożliwiają zniesienie obostrzeń.

- Bardzo uważnie obserwowaliśmy to co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu. Bo oczywiście patrzyliśmy i monitorowaliśmy jaki jest efekt powrotu gremialnego dzieci do szkół czy też dużego napływu uchodźców, wśród których te zachorowania częściej występują - mówił minister Adam Niedzielski. - Z naszej perspektywy oba te zjawiska nie przyczyniły się do przełamania się tendencji spadkowej. Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy do czynienia ze zwolnieniem się tych spadków, ale teraz od kilku dni znowu obserwujemy przyspieszenie tendencji spadkowej.

Stąd też decyzja o niesieniu maseczek od 28 marca. Wyjątkiem będą placówki lecznicze, czyli szpitale i przychodnie, w których zarówno personel jak i pacjenci będą musieli  zasłaniać nos i usta. Ponadto minister zarekomendował, by nadal nosić maseczki w dużych skupiskach ludzkich.

Kolejna decyzja dotyczy zniesienia obowiązku kwarantanny. Pacjenci z COVID-19 będą musieli sami się izolować, a nie będzie zarządzać tym już sanepid. Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni będą otrzymywać jedynie zwolnienie lekarskie. Jeśli jednak pojawią się lokalne ogniska wirusa, to sanepid wciąż będzie mógł nałożyć kwarantannę i zdecydować o izolacji. Ponadto zniesiona zostanie izolacja domowa oraz kwarantanna domowa dla współdomowników oraz dla osób wjeżdżających do Polski zza granicy.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%