Zamknij

10 ostatnich lat w Kościanie. Nowa droga S5 zastąpiła DK 5

19:02, 20.03.2021 Maciej Sibilak Aktualizacja: 15:21, 06.04.2021
Skomentuj
Wracamy do naszego cyklu zmian, które nastąpiły w ciągu ostatnich lat w Kościanie oraz w powiecie kościańskim. Inwestycją, która zdecydowanie ułatwiła wszystkim życie jest droga ekspresowa S5.

Po wielu latach oczekiwań, wielokrotnych opóźnieniach i problemach z realizacją inwestycji, droga ekspresowa z Wrocławia do Poznania została udostępniona kierowcom 14 grudnia 2019 roku.

Zanim to nastąpiło, droga krajowa nr 5 była notorycznie zatłoczona. Bezpośrednio przed otwarciem drogi ekspresowej, swobodnie można było się nią poruszać jeszcze tylko w sobotnie przedpołudnie czy w niedzielę rano.

Dziś po "starej piątce", która stała się drogą powiatową, odbywa się jedynie ruch lokalny (na mocy dwóch uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie pozbawienia kategorii odcinków drogi wojewódzkiej dawnej drogi krajowej nr 5). Dzięki temu nie tylko jest szybciej jeśli chodzi o dojazd do Poznania i Wrocławia, ale również bezpieczniej. W ubiegłym roku, który był pierwszym od momentu otwarcia ekspresówki, liczba kolizji na "starej piątce" spadła ze 142 do 43, a wypadków z 15 do 7. Z kolei na przebiegającej w granicach powiatu kościańskiego drodze ekspresowej odnotowano w 2020 roku 7 wypadków.

Choć nową drogą jeździmy od ponad roku, brakuje jeszcze Miejsc Obsługi Pasażerów ze stacjami paliw i bazą gastronomiczną. Przetargi na budowę i eksploatację MOP Kokorzyn i Sierakowo zostały rozstrzygnięte pod koniec ubiegłego roku, a realizacją zadania w obu przypadkach zajmie się PKN Orlen.

Fot. Archiwum gazety "Kościaniak", Bogdan Ludowicz

Zobacz także:
10 ostatnich lat w Kościanie. Zmienił się dworzec kolejowy
10 ostatnich lat w Kościanie. Nowe "mostki" na Obrze
10 ostatnich lat w Kościanie. Wieża Ciśnień
10 ostatnich lat w Kościanie. Mostki kolejowe na Łazienkach
10 ostatnich lat w Kościanie. Rewitalizacja Placu Wolności

 

(Maciej Sibilak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%