10 ostatnich lat w Kościanie. Rewitalizacja Placu Wolności

Zielony skwer na Placu Wolności jest jednym z ulubionych miejsc rekreacyjnych kościaniaków. Szczególnie przyciąga tutaj fontanna, która po rewitalizacji atrakcyjna jest również zimą.

Kościan. Plac Wolności przed rewitalizacją

Fontanna zawsze cieszyła się zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych. Poprzednia była już jednak mało atrakcyjna, a przestarzały system sprawiał, że często była wyłączona.

Dlatego przy okazji rewitalizacji Placu Wolności fontannę zburzono i postawiono w jej miejsce zupełnie nową, w której woda tryska prosto z ziemi, a nie z ogrodzonego basenu. To sprawia, że nowy obiekt cieszy się dużą popularnością. Fontannę latem oficjalnie otwarto 25 lipca ubiegłego roku i od razu pojawiły się przy niej tłumy dzieci baraszkujących w wodzie. Z kolei zimą to miejsce zdobią podświetlane ostrosłupy.

Poza fontanną w ramach unijnego projektu ,,Rozbudowy Kościańskiego Ośrodka Kultury wraz z zagospodarowaniem otoczenia” zrewitalizowano cały teren zielony na Placu Wolności. Pojawiła się nowa roślinność, ścieżki i ławki, oświetlenie, a także powstał oryginalny plac zabaw, czyli eksperymentarium muzyczne. Ponadto wygospodarowano teren z przeznaczeniem na plenerowe wystawy. Otwarcie nastąpiło przed ubiegłoroczną majówką, ale z uwagi na trwającą epidemię nie można było zrealizować w tym miejscu wielu wydarzeń rekreacyjnych i kulturalnych. Może w tym roku będzie już inaczej.

Wartość całego zadania wyniosła 6,8 mln zł, z czego 4,3 mln zł pochodziło z unijnej dotacji.

Zobacz także:
10 ostatnich lat w Kościanie. Zmienił się dworzec kolejowy
10 ostatnich lat w Kościanie. Nowe „mostki” na Obrze
10 ostatnich lat w Kościanie. Wieża Ciśnień
10 ostatnich lat w Kościanie. Mostki kolejowe na Łazienkach

Fot. Archiwum gazety „Kościaniak”