Planowane wydarzenia z okazji Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia świętujemy kolejną tym razem 104. rocznicę wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Samorządy z tej okazji przygotowują różne wydarzenia.

W Kościanie uroczystości odbędą się tradycyjnie w południe na Placu Paderewskiego przy pomniku. W programie przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje i oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP. Ponadto po tych uroczystościach przy cmentarzu parafialnym odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej z lokalizacją grobów Powstańców Wielkopolskich przygotowaną przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej w Kościanie. Będzie to druga taka tablica, pierwsza znajduje się już w alei głównej cmentarza komunalnego.

To nie wszystko. Już w tej chwili czynna jest wystawa plenerowa IPN zatytułowana „Józef Dowbor-Muśnicki” udostępniona przez Muzeum Regionalne w Kościanie na Placu Wolności. Wystawa będzie dostępna przez miesiąc. W Kościanie nie zabraknie również akcentu sportowego. 28 grudnia o godz. 10.00 rozpoczną się V Zawody Ziemi Kościańskiej w pływaniu dzieci i młodzieży z okazji 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Miejscem wydarzenia będzie kościański basen.

Wybuch powstania na sportowo zamierza uczcić również Śmigiel proponując Bieg z Flagami. To nowa propozycja śmigielskiego samorządu na upamiętnienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bieg odbędzie się 27 grudnia wieczorem na stadionie miejskim. O godz. 19.15 wystartują wspólnie biegacze, miłośnicy nordic walking oraz osoby, które chcą po prostu pospacerować. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą flagi Polski lub Powstania Wielkopolskiego. Przed biegiem, o godz. 18.00 w kościele farnym zostanie odprawiona okolicznościowa msza św. Znany jest również program obchodów w Czempiniu, który także będzie mieć ciekawy charakter. Zbiórka nastąpi o godz. 16.30 na Rynku. Dziesięć minut później zawyją syreny alarmowe, czyli dokładnie w godzinę wybuchu Powstania po czym rozpoczną się oficjalne uroczystości. O godz. 17.00 nastąpi odpalenie rac świetlnych przez kibiców Lecha Poznań z FC Czempiń. Na godz. 18.00 zaplanowano z kolei mszę św. za Ojczyznę i w intencji Powstańców w kościele parafialnym w Czempiniu.