Plan obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września w Kościanie uroczystości rozpoczną się od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą poświęconą pomordowanym przez hitlerowców Polakom w lasku w Kurzej Górze. Następnie uroczystości przeniosą się do miasta.

Na uroczystość patriotyczną do Kurzej Góry zaprasza wójt gminy Kościan, a rozpocznie się ona o 9.00 rano.

Z kolei w Kościanie na godz. 10.30 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Po mszy nastąpi uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji na Pl. Niezłomnych. Tutaj o godz. 11.45 rozpocznie się uroczystość z udziałem 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. W programie apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów, a także muzyczno-słowny program artystyczny zatytułowany „Dla chwały Twej…” w wykonaniu Janusza Dodota, Darii Kaczór-Boś, uczennic Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie oraz Orkiestry Dętej „TON”.

Następnie od godz. 13.00 do 16.00 w ramach „Spotkania z historią” odbędzie się prezentacja statyczna historycznych i współczesnych pojazdów wojskowych przygotowana przez Muzeum Regionalne w Kościanie, 4. Zpplot z Czerwieńska i Kościańską Rezerwę Skautową. Miejscem prezentacji będzie boisko przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kościanie.

Imprezy towarzyszące:
30 sierpnia (piątek)
godz. 19.00 – Projekcja filmu pt. „303. Bitwa o Anglię”.
– Wały Żegockiego (za sądem, w razie niepogody sala KOK)

30 sierpnia – 8  września
Plenerowa wystawa okolicznościowa poświęcona pierwszym ofiarom rozstrzelanym przez hitlerowców na Ziemi Kościańskiej w 1939 r.
– deptak ul. Wrocławska

2 października (środa)
godz. 18.00 – Widowisko „A obłoki z nieba spłynęły…” w rocznicę pierwszej egzekucji na kościańskim rynku. Wystąpią kościańscy artyści, scenariusz i reż. Janusz Dodot, muzyka Michał Dolata.
– sala widowiskowa Kościańskiego Ośrodka Kultury