Zamknij

Piotr Ruszkiewicz: Niższe dochody samorządu

14:08, 21.12.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:14, 21.12.2021
Skomentuj
O tegorocznych zakończonych i realizowanych miejskich inwestycjach oraz o projekcie budżetu i planach na przyszły rok rozmawiamy z burmistrzem Kościana Piotrem Ruszkiewiczem.

- Kiedy 12 miesięcy temu prosiłam Pana Burmistrza o podsumowanie 2020 r., ocenił Pan, że był to bardzo trudny rok dla budżetu miasta z uwagi na epidemię. Zarówno na wiosnę, jak i na jesień mieliśmy wiele ograniczeń w gospodarce związanych z obostrzeniami. A jak oceniłby Pan obecny - dobiegający już końca - rok?
- Z punktu widzenia interesów miasta był również trudny, ale nikt nie dał gwarancji, że będzie łatwiejszy. W roku 2020 zaskoczyła nas skala pandemii, pracowaliśmy w warunkach lockdownu, a nie z naszej winy realizacja niektórych zadań opóźniała się. Jestem jednak dumny z postawy służb miejskich i samych obywateli w walce z wirusem. Dzięki temu pod względem świadomości szczepienia się w pozytywnym tego słowa znaczeniu znajdujemy się w czołówce Wielkopolski. W roku 2021 w dziedzinie zadań gospodarczych staraliśmy się odrabiać zaległości. Udało się m.in. oddać do użytku drugi wiadukt, co poprawiło warunki komunikacyjne mieszkańcom. Przy dworcu kolejowym powstał z kolei oświetlony parking ze 100 miejscami dla samochodów i 300 zadaszonymi miejscami dla rowerów. Rozpoczęła funkcjonowanie kolej metropolitalna, dzięki czemu mamy na trasie Kościan - Poznań zwiększoną liczbę połączeń. Ruszyła rozbudowa stacji uzdatniania wody na Łazienkach o wartości ponad 11 mln zł. Przystąpiliśmy też do programu czyste powietrze w celu wsparcia kościaniaków w załatwianiu formalności związanych z pozyskiwaniem środków na wymianę pieców, ocieplania budynków, wymianę okien. Rok ten niestety kojarzy się z coraz droższą rzeczywistością oraz reformą podatku PIT, a co za tym idzie niższymi dochodami własnymi samorządów w roku 2022. Mocno odczuliśmy jak trudny stał się rynek budowlany. Brakuje wykonawców, ludzi do pracy, trzeba się mierzyć z galopującymi cenami, które w przypadku większości towarów i usług wzrosły nawet o 50-70 proc. W dodatku często towary nie są dostarczane na czas. Wszystko to powoduje dużą nerwowość.

- Czy pod względem inwestycyjnym Pana zdaniem to był dobry rok?
- Powtórzę, że był to trudny, ale intensywny rok. Wartościowo największą inwestycją stała się  termomodernizacja szkoły nr 4 z robotami towarzyszącymi. Odkrywany fatalny stan techniczny budynków, wynikający z materialnego ich zużycia, a także braku środków na remonty w przeszłości. Powoduje to zwiększenie zakresu robót, wydłużenie terminu prac oraz zwiększenie kosztów. Radzimy sobie z budową przedszkola wraz ze żłobkiem. Tam m.in. wykonano wentylację  i rekuperację, kotłownię, instalacje sanitarną, elektryczną, wodną, położono tynki i posadzki. Kontynuujemy przebudowę szkoły nr 2 - modernizacja, dostosowanie pomieszczeń przeznaczonych na oddziały przedszkolne do warunków technicznych określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej. Czas na dostosowanie został wyznaczony na 31 sierpnia 2022 r. No i tak oczekiwane przez kościaniaków Łazienki. Zakończyliśmy etap VI budowy kościańskiego traktu rekreacyjnego.  Kontynuowaliśmy także wykonanie zadania: "Rewitalizacja Rynku, ulicy Wrocławskiej oraz Ratusza w Kościanie". Została zrealizowana przebudowa Rynku i ul. Wrocławskiej w zakresie budowy nowej sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej z przyłączami finansowana przez Wodociągi Kościańskie sp. z o.o., kanalizacji deszczowej, nawierzchni drogowej ul. Wrocławskiej i w ok. 20 proc. powierzchni Rynku, budowy linii oświetlenia ulicznego i iluminacyjnego, kablowych linii zasilających niskiego napięcia, budowy kanalizacji teletechnicznej. Przeprowadzono też prace archeologiczne oraz ratownicze badania wykopaliskowe, które wzbogaciły naszą wiedzę o dawnym Kościanie. Dodałbym do tego jeszcze przebudowę ul. Towarowej oraz sfinansowaną wspólnie ze starostwem nową elewację naszej wspólnej siedziby.

- Dwie pokaźne i długotrwałe inwestycje, które są obecnie realizowane w Kościanie, to budowa przedszkola na os. Konstytucji 3 Maja i Rynek wraz z ul. Wrocławską. Czy zostaną one dokończone w przyszłym roku?
- Jeśli chodzi o przedszkole w przyszłym roku zostaną przeprowadzone ostatnie prace związane z ociepleniem obiektu, wykonaniem elewacji, zagospodarowaniem terenu, montażem pierwszego wyposażenia obiektu. Jestem przekonany, że będzie ono uruchomione z nowym rokiem szkolnym 2022. Natomiast na Rynku kontynuowane będą prace związane z układaniem nawierzchni granitowej, zrealizowane będą roboty związane z architekturą fontanny, przebudujemy jeszcze wejście do ratusza, umożliwiające swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ponadto zostaną posadzone drzewa i zamontowane elementy małej architektury - ławki, kosze, lampy, donice z kwiatami. Tu mam nadzieję, że prace zakończone zostaną w I półroczu 2022.

- Znamy już projekt budżetu na najbliższy rok, w którym wydatki na inwestycje mają wynieść 22,5 mln zł. Jakie najważniejsze inwestycje są planowane?
- Projekt budżetu na 2022 rok zakłada dochody na poziomie 123,5 mln zł, natomiast wydatki w kwocie
126 mln zł, co oznacza, że deficyt wyniesie 2,5 mln zł. Wydatki majątkowe, czyli jak Pani zauważyła na inwestycje, wyniosą 22,5 mln zł. Najważniejsze inwestycje zostały zaplanowane w oświacie i wyniosą prawie 11,6 mln zł, I tak będzie to kolejny etap głębokiej termomodernizacji szkoły podstawowej nr 4 (2 mln), dokończenie budowy przedszkola na osiedlu Konstytucji 3 Maja (2,5 mln), kompleksowa termomodernizacja szkoły podstawowej nr 1 wraz z salą gimnastyczną (4,4 mln) i wykonanie nowego dachu tej szkoły (1,55 mln). Na inwestycje drogowe planujemy przeznaczyć 3,2 mln zł, z czego na budowę ulicy Marcelego Żółtowskiego - 1,9 mln, na ul. Torową - 0,9 mln, na przebudowę mostu na ul. Strzeleckiej - 0,4 mln zł, na budowę ul. Łąkowej - 0,67 mln zł. Most na ul. Strzeleckiej i budowa ul. Łąkowej będą realizowane wspólnie z powiatem kościańskim. Zleciliśmy wykonanie projektów kolejnych ulic: Modrzewiowej oraz Kochanowskiego. Spośród wymienionych inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład sfinansowane zostaną: kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z salą gimnastyczną, wykonanie nowego dachu SP nr 1, budowa ul. Żółtowskiego.

- Wróćmy jeszcze do bieżącego roku. Z jego początkiem zapowiadane były remonty trzech ulic - Baraniaka, Towarowej i Torowej. Jak wygląda ich stan realizacji na obecną chwilę?
- O ulicy Towarowej już mówiłem, jej nowe oświetlenie zostanie uruchomione na przełomie stycznia i lutego. Koszt przebudowy całej drogi wyniósł 920 tys. zł, z czego koszty budowy oświetlenia - 186 tys. zł. Wobec ulicy Torowej trwa proces wyłaniania wykonawcy. Najkorzystniejsza oferta mieści się w środkach zabezpieczonych na to zadanie w projekcie budżetu na 2022 r., a prace  rozpoczną się w 2022 r., gdy warunki pogodowe na to pozwolą. W sprawie ul. ks. Baraniaka wykonawca uzgadnia tymczasową organizację ruchu na czas prowadzenia robót oraz oczekuje na zamówione materiały do budowy kanalizacji deszczowej. Prace mają się zakończyć  na wiosnę, a ich koszt to 850 tys. zł.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%