8 maja minął dokładnie rok od objęcia przez Sławomira Kaczmarka stanowiska burmistrza Kościana. Pora zatem na podsumowanie. Swoją pracę ocenia burmistrz wraz z zastępcą, ale o ocenę poprosiliśmy także obecnych radnych, którzy kandydowali na burmistrza w ostatnich wyborach samorządowych.
– Ten rok udowodnił, że w wielu sprawach pokazaliśmy otwartość. Udowodniliśmy, że burmistrz nie musi siedzieć zamknięty w gabinecie, tylko wychodzi do mieszkańców. Udało się umożliwić wiele inicjatyw oddolnych, z którymi mieszkańcy sami przychodzili. Co do inwestycji, wiele z nich, które przez ostatnie lata nie były realizowane, udało nam się dokończyć – mówi na wstępie zastępca burmistrza Patryk Piasecki.
[ZT]87530[/ZT]
Do najważniejszych zrealizowanych poczynań burmistrz i jego zastępca zaliczają otwarcie pierwszego w Kościanie samorządowego klubu malucha. Według ich opinii przez 8 lat dzieci i pracownicy gnieździli się w Stacyjkowie, czyli pomieszczeniach w budynku dworca PKP. Na tym nie koniec, jeśli chodzi o opiekę żłobkową, bo samorząd miejski jest w tej chwili w trakcie realizacji planów związanych z budową drugiego klubu malucha w miejscu rozebranych właśnie „baraczków”. Budowa nowego budynku powinna ruszyć jeszcze w te wakacje.
Druga istotna kwestia to wybudowanie wybiegu dla psów na os. Konstytucji 3 Maja. – Przez lata wszyscy o tym mówili, ale nie było żadnego działania. Nam się udało to zrealizować. Pierwszy wybieg został otwarty i widać, że jest pozytywnie postrzegany. Były pewne wątpliwości, czy nie będzie jakiś problemów, ale nie ma. Nie mamy żadnych zgłoszeń – zapewnia Piasecki. Dodaje, że będą budowane kolejne wybiegi w innych częściach miasta.
Kolejna sprawa to utworzenie klasy sportowej w Szkole Podstawowej nr 3. Na razie to jedna klasa w jednej szkole, ale w planach jest rozszerzanie tej inicjatywy o kolejne szkoły. Pozostając przy szkołach, wspólnie z Radą Rodziców SP nr 4 postawiono siłownię zewnętrzną przy „Czwórce”. Przebudowano boisko szkolne na terenie „Trójki”.
Istotną sprawą są także ulice. Dokończono przebudowę ul. Bocznej, którą udało się zrealizować w przyjętym wcześniej kosztorysie. Wykonany został ponadto plac do nawracania na ul. Berwińskiego z kilkoma miejscami parkingowymi. To drobna inwestycja, jednak istotna dla mieszkańców tego obszaru, która pozostawała nierozwiązana na przestrzeni lat. W kwestii utrzymania porządku na ulicach, zakupiono solarkę do utrzymania dróg zimą. Ten zakup pozwala na odśnieżanie ulic własnym sumptem, bez konieczności korzystania z usług firm zewnętrznych. To przełoży się długofalowo na oszczędności, ale także przyspieszenie procesu odśnieżania. – Umowa z firmą zewnętrzną zawierała tzw. gotowość, której koszt wynosi 15 tysięcy zł niezależnie od warunków pogodowych. To dawało 70 tysięcy na sezon. Miejski Zakład Oczyszczania Miasta i Dróg będzie dalej się dosprzętawiać, by być w całości samowystarczalny. Już teraz wyjeżdżając samodzielnie sprzętem Miejskiego Zakładu i Wodociągów zaoszczędziliśmy 8 tysięcy zł w ciągu jednego dnia – podkreśla burmistrz.
Ważną kwestią pod kątem utrzymania porządku w mieście i drobnych napraw jest uruchomiona w styczniu aplikacja, do zgłaszania drobnych awarii, typu nieświecąca lampa, zapadnięty chodnik itp.
Pod względem sprawności działania instytucji, wyłonieni w ramach konkursów dyrektorzy Kościańskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przez kilka miesięcy już zdążyli tchnąć pewne zmiany, a będą kolejne. Ma być przede wszystkim więcej imprez sportowych i kulturalnych.
[ANKIETA]18[/ANKIETA]
W mieście nie brakuje także inwestycji czy też prac, które zostały zapoczątkowane, a czekają na kontynuację. Należy do nich renowacja stadionu miejskiego. Na obiekcie pomalowano wieżę spikerską, niezadaszone trybuny, wymieniono ławki dla rezerwowych zawodników, zamontowano tablicę świetlną. W planach jest wymiana siedzisk na trybunie głównej, poprawa stanu murawy, a przede wszystkim utwardzenie parkingu, wymiana płotu przy ul. Bączkowskiego oraz wybudowanie ogólnodostępnej toalety. Kolejna, zabudowana toaleta powstanie na Placu Wolności, w okolicy obecnego skateparku oraz przy Miejskiej Bibliotece.
Ruszyły ponadto prace przygotowawcze pod budowę nowego skateparku w sąsiedztwie stadionu. Wszystko jest już przygotowane, a samorząd czeka teraz tylko na przypieczętowanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu, by ruszyć z budową. To jednak nie wszystko. Miasto jest w trakcie opracowywania projektu na pumptrack. Powstanie on przy ul. Okrężnej, na nieużytkowanym obecnie terenie. Już w poprzedniej kadencji planowano w tym miejscu budowę placu zabaw. Ten stanie, a projekt będzie dodatkowo rozszerzony o pumptrack.
W kwestii oświetlenia miejskiego, doświetlane będą przejścia dla pieszych na ul. Śmigielskiej oraz Łąkowej. Ponadto, na podstawie pozyskanego wcześniej dofinansowania, zostanie wymienionych 840 opraw świetlnych w różnych punktach miasta z sodowych na ledowe. Ta inwestycja powinna zostać zakończona do jesieni. Oświetlenie pojawi się także na tonącej w ciemnościach ul. Chłapowskiego oraz na ul. Przemysłowej.
Na etapie przygotowań są ponadto całkowicie nowe inwestycje i zmiany, które były sygnalizowane w kampanii wyborczej.
Należy do nich usprawnienie organizacji ruchu w mieście w zakorkowanych czy problematycznych miejscach. Nowa organizacja ruchu wraz z dodatkowymi miejscami parkingowymi ma pojawić się na ulicach Mickiewicza i Maya oraz Bączkowskiego. Są także pewne pomysły związane z odkorkowaniem dojazdów do ronda Solidarności. Tutaj zdaniem włodarzy znacznie pomogłoby utworzenie dwóch pasów ruchu na rondzie z nakazem wyboru konkretnego pasa w zależności od zamierzonego kierunku dalszej jazdy.
W kwestii infrastruktury sportowej w planach jest zabudowanie lodowiska na całoroczny obiekt. Zimą będzie służyło jako lodowisko, a latem jako obiekt sportowy do różnych gier zespołowych.
Ważną obietnicą wyborczą, choć dosyć trudną do zrealizowania, jest powstanie ogólnodostępnej przychodni z lekarzem rodzinnym i pediatrą na os. Konstytucji 3 Maja. – Prowadzimy w tej chwili rozmowy z jednym z podmiotów leczniczych z terenu miasta, który jest zainteresowany budową nowego budynku na potrzeby przychodni. Wskazaliśmy dwie lokalizacje i jesteśmy w trakcie badania tych obszarów pod kątem ewentualnej inwestycji – tłumaczy burmistrz.
W kwestii przyszłości samorząd zlecił także badania wraz z ankietą firmie zewnętrznej dotyczące oceny warunków życia w mieście, a także funkcjonowania instytucji oraz prowadzonych inwestycji. Przebadanych zostało 1100 mieszkańców z różnych grup społecznych, a m.in. wyniki tych badań mają nadać dalszy kierunek pod kątem rozwoju miasta w różnych obszarach.
– Według mojej oceny na tyle, na ile mogliśmy wykonać pracę w ciągu tego roku, to ją wykonaliśmy. Oczywiście zawsze można więcej i lepiej, ale są liczne ograniczenia. W tym miedzy innymi proceduralne, których nie byliśmy do końca świadomi obejmując władzę. Większość chciałaby inwestycji tu i teraz. Niestety tak się nie da, a poprzednicy także nie ułatwili nam zadania nie pozostawiając nam gotowych materiałów, które moglibyśmy wdrożyć w działanie. Musimy zatem teraz najpierw przygotować grunt, a owoc pojawi nam się najwcześniej za rok czy dwa. Owszem, pojawiały się informacje o pozyskaniu przez poprzedników dofinansowania na jakiś cel – podsumowuje burmistrz Sławomir Kaczmarek. Dodaje, że udało się załatwić wiele małych, ale problematycznych kwestii.
Powyższa ocena ostatnich 12 miesięcy pochodzi od burmistrza. Poprosiliśmy ze swej strony ponadto trzech obecnych radnych miejskich Kościana o odpowiedź na trzy pytania związane z oceną pracy obecnego burmistrza. To radni, którzy ubiegali się o stanowisko burmistrza w ostatnich wyborach, czyli Piotr Ruszkiewicz, Joanna Albińska i Łukasz Naglik. Ich opinie znajdziecie się pod linkiem: https://koscianiak.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/924_koscian/87530_radni-oceniaja-rok-kadencji-burmistrza-slawomira-kaczmarka.html?id=87530_radni-oceniaja-rok-kadencji-burmistrza-slawomira-kaczmarka.html
Zachęcamy Was także do udziału w naszej ankiecie. Jak Wy jako mieszkańcy oceniacie pracę burmistrza?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz