Zamknij

Tygiel kultur w Racocie 2021 [ZDJĘCIA]

16:06, 14.06.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:07, 20.03.2023
Skomentuj

W niedzielę odbyła się druga edycja inicjatywy "Racot. Tygiel kultur". W tym roku motywem przewodnim wydarzenia było stulecie utworzenia siedziby prezydenckiej w pałacu. Miejsce to odwiedzali prezydenci Wojciechowski i Mościcki.

W 1921 roku Racot stał się siedzibą prezydentów odrodzonego państwa polskiego. Wydarzenie to wiązało się z nacjonalizacją wielkoksiążęcych dóbr rodziny von Sachsen-Weimar-Eisenach. Tym samym kończyła się trwająca od 1798 roku epoka naznaczona obecnością w sercu Wielkopolski Holendrów i Niemców żyjących obok Polaków. Dawny pałac Jabłonowskich w Racocie stał się odtąd rezydencją pozwalającą prezydentom na odpoczynek na wsi, ale i na realizowanie powierzonych zadań na wielkopolskiej prowincji.

Pragnąc przypomnieć wydarzenia sprzed stu lat, Fundacja Bonum Adipisci zaprosiła mieszkańców regionu w niedzielne popołudnie do Racotu. Wydarzenie rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne pod hasłem "Pamięć i pojednanie" odprawione w miejscowym kościele. Po mszy św. zgromadzeni mieli okazję wysłuchać recitalu organowego prezentującego utwory polskie, holenderskie i niemieckie.

Następnie uroczystość przeniosła się na przypałacowy dziedziniec, a uświetnili ją znamienici goście. Nie zabrakło wśród nich parlamentarzystów naszego regionu, a także włodarzy powiatu i gminy Kościan. Na pamiątkę niedzielnego spotkania odsłonięto tablicę dedykowaną prezydentom Ignacemu Mościckiemu i Stanisławowi Wojciechowskiemu, a uczynili to senator Wojciech Ziemniak, poseł Jan Dziedziczak oraz wójt Andrzej Przybyła. Po tym wydarzeniu dr Emilian Prałat przypomniał historię utworzenia siedziby prezydenckiej. Głos zabrali ponadto goście. Tę część uroczystości zakończyła nie lada wizyta. Mianowicie pod pałac zajechał bryczką, tak jak przed stu laty, prezydent Mościcki. W postać prezydenta wcielił się Arkadiusz Wesołek.

Po części oficjalnej przyszedł czas na mniej formalną część uroczystości. Zgromadzeni wysłuchali koncertu piosenek z dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Katarzyny Zawady & Classic Modern. Na zakończenie zainteresowani goście zostali oprowadzani po zespole pałacowo-parkowym w połączeniu z degustacją. Wydarzeniu towarzyszyła ponadto wystawa okolicznościowa rozmieszczona wokół dziedzińca, a na najmłodszych czekał kącik plastyczny.

Fot. Dariusz Borowski

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%