Zamknij

Zginęło 31 osób w zdarzeniach. Strażacy podsumowali rok

18:40, 15.02.2023 Aktualizacja: 21:49, 15.02.2023
Skomentuj
Podczas Narady Rocznej Komendy Powiatowej PSP w Kościanie, komendant Szymon Klemenski podsumował szczegółowo działania strażaków w minionym roku. Zwiększyła się liczba wyjazdów, niestety sporo było również ofiar śmiertelnych.

Spotkanie z udziałem strażaków, szefów poszczególnych samorządów powiatu kościańskiego oraz zaproszonych gości odbyło się 15 lutego w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Łącznie w 2022 roku kościańska komenda odnotowała 1221 zdarzeń, w tym 191 pożarów, 955 zdarzeń miejscowych oraz 75 fałszywych alarmów. Ogólna liczba zdarzeń była o 77 razy wyższa niż w 2021 roku. Jak zauważył komendant Szymon Klemenski tendencja wzrostowa utrzymuje się od kilku lat. Pocieszające jest natomiast to, że w ubiegłym roku było mniej pożarów, w tym związanych z odpadami śmieci, co z kolei stanowiło duży problem w 2021 roku.

Wśród strażackich interwencji w 2022 roku liczby przedstawiają się następująco:
- Pożary - 16%
- Zagrożenia miejscowe (czyli wypadki, tlenek węgla, wichury, zagrożenie w związku z owadami, poszukiwania zaginionych itp.) - 78%
- Alarmy fałszywe - 6%

Tlenek węgla

36 ubiegłorocznych interwencji było związanych z tlenkiem węgla, z czego w 25 przypadkach potwierdzono faktyczne zagrożenie. Na szczęście nikt nie zginął, ale 4 osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia.

Pożary

Najwięcej interwencji związanych z pożarami, bo 57, dotyczyło mniej groźnych zdarzeń jak zapalenie się sadzy w kominie, wypalanie traw i gałęzi, ogniska. W drugiej kolejności paliły się obiekty mieszkalne, rolnicze, środki transportu, magazyny, budynki produkcyjne i użyteczności publicznej.

Największą przyczyną pożarów była nieostrożność w posługiwaniu się ogniem otwartym, czyli papierosami i niedopałkami, zapałkami, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń z paliwem stałym, wady urządzeń instalacji elektrycznej oraz inne przyczyny.

Największe strażackie interwencje w 2023 roku:

- 11 stycznia - wypadek na trasie Czacz-Karśnice, samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba zginęła na miejscu, drugą przetransportowano do szpitala. Po kilku miesiącach kobieta niestety również zmarła (Poważny wypadek. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie).
- 17 i 19 lutego - usuwanie skutków silnych wichur.
- 30 marca - zderzenie 3 samochodów na obwodnicy Kościana, w pobliżu zajazdu "U Dudziarza". Najbardziej poszkodowana została 7-letnia dziewczynka, która została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala. Niestety po kilkunastu dniach zmarła (Groźny wypadek przy Dudziarzu. Poszkodowane dziecko [ZDJĘCIA]).
- 15 czerwca - wypadek pomiędzy Czempiniem a Słoninem. Kierowca wjechał w ścieżkę rowerową. Zginął na miejscu (Wypadek na drodze Czempiń-Słonin. Kierowca nie żyje [ZDJĘCIA]).
- 15 sierpnia - 17 interwencji związanych ze skutkami silnej wichury (17 wezwań strażaków w związku z gwałtowną ulewą [ZDJĘCIA]).
- 25 września - wypadek dwóch samochodów spowodowany przebiegającym przez drogę jeleniem. Autami podróżowały 4 osoby, które zostały ranne. Na miejsce przybył śmigłowiec (Czołowe zderzenie, cztery osoby ranne [ZDJĘCIA]).
- 1 listopada - pożar mieszkania w czerwonej Wsi. Zginął starszy mężczyzna (Pożar w domu mieszkalnym. Jedna osoba nie żyje [ZDJĘCIA]).
- 9 grudnia - wydobycie z Kanału Obry kobiety, u której nie stwierdzono funkcji życiowych. 50-latkę udało się jednak uratować, została przetransportowana do szpitala. Żyje i przechodzi obecnie rehabilitację (Wyłowiono kobietę z Kanału Obry).

Ofiary śmiertelne

W wyniku strażackich interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami zginęło aż 30 osób, a 132 zostały ranne. Wśród tych osób są ofiary wypadków komunikacyjnych, ale także zgonów na ulicy, czy też w mieszkaniach. Z kolei w pożarach zginęła jedna osoba, a trzy zostały poszkodowane. W tym jedna z nich zmarła dwa tygodnie po pożarze.

Dodajmy, że statystyki obejmują jedynie osoby, które poniosły śmierć w momencie działania służb. Jeżeli poszkodowany zmarł w szpitalu, te liczby tego nie obejmują.

Jednostki OSP

Znaczna część interwencji odbywa się przy pomocy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Szczególnie w miejscach oddalonych od Kościana, to ochotnicy jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia.

Najczęściej w akcjach brały udział następujące zastępy: OSP Śmigiel (202 razy), OSP Czempiń (153 razy), OSP Kościan (116 razy), OSP Stare Bojanowo (84 razy) i OSP Krzywiń (79 razy). Spośród jednostek nie będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym najczęściej wzywano do zdarzeń OSP Czacz (58 razy), OSP Słonin (35 razy) i OSP Gorzyce (26 razy).

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%