Zamknij

7 milionów unijnego dofinasowania dla szpitala w Kościanie

09:31, 06.12.2022 Maciej Sibilak Aktualizacja: 09:46, 06.12.2022
Skomentuj
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie otrzyma 7 milionów złotych na uzupełnienie i wymianę aparatury medycznej wykorzystywanej w diagnostyce i leczeniu hospitalizowanych pacjentów.

Pozyskana kwota pozwoli na zakup cyfrowego aparatu RTG wraz z systemem operacyjnym PACS. Urządzenie to trafi do Centrum Diagnostyki Obrazowej. Na Blok Operacyjny szpitala zostanie zakupiony laparoskop, artroskop, aparat RTG tzw. ramię C oraz dwa aparaty do znieczulenia. Dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostanie zakupionych po 5 sztuk respiratorów i kardiomonitorów.

- Przy wyborze sprzętu, który chcemy kupić braliśmy pod uwagę jego wyeksploatowanie i użyteczność dla szpitala. Przetargi na zakup sprzętu ogłosimy tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Wszystkie zakupy musimy zrealizować do połowy przyszłego roku. Wszystkie te sprzęty poprawią poziom leczenia w szpitalu - mówi Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie.

Plan zakłada też zakup dwóch aparatów USG. Jeden uzupełni wyposażenie Bloku Operacyjnego, a drugi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pozyskane z sukcesem środki unijne pozwolą także na zakup dwóch nowych w pełni wyposażonych ambulansów medycznych. Karetki będą wyposażone m.in. w respirator, defibrylator, aparat USG, urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Całkowita kwota dofinansowania wynosi 7 mln zł, z czego 1 mln 50 tys. zł pochodzić będzie z przyszłorocznego budżetu Powiatu Kościańskiego. - Rozstrzygnięty konkurs to nie jedyne postępowanie w ramach którego ubiegamy się o środki dla szpitala. Cieszę się, że w każdym przypadku możemy liczyć na wsparcie powiatowego samorządu - uzupełnia dyrektor Maćkowiak.

Kościański szpital wziął udział w konkursie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zgłoszony projekt został pozytywnie oceniony w konkursie Nr RPWP.11.02.00-IZ.00-30-002/22 dla Działania 11.2 "Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)".

- Powiat Kościański w całej swojej działalności wspiera i modernizuje SP ZOZ w Kościaniemówi starosta Henryk Bartoszewski. - Sukces w rozstrzygniętym właśnie konkursie i tak znaczne, pozyskane z Unii Europejskiej pieniądze dla naszego szpitala bardzo cieszą. Radość jest tym większa, że wobec trudności finansowo - gospodarczych, z którymi przyjdzie się nam w najbliższych miesiącach mierzyć takie inwestycje i zakupy bez unijnych pieniędzy nie byłyby możliwe.

(Maciej Sibilak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%