Zamknij

Zagłębie sklepów z alkoholem na Śmigielskiej

16:40, 04.02.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 16:57, 04.02.2021
Skomentuj
Na ul. Śmigielskiej w Kościanie w bliskim sąsiedztwie są już dwa sklepy monopolowe, a powstaje trzeci. Alkohol sprzedawany jest także w pobliskim markecie oraz w sklepach na przylegającym os. Jagiellońskim. Zwrócili nam na to uwagę czytelnicy.

Czytelnicy zapytali nas, dlaczego miasto wydaje pozwolenie na prowadzenie sklepów z alkoholem w jednym ciągu handlowym. Dodajmy, że w pobliżu, na tyłach budynków o charakterze handlowo-mieszkaniowym znajduje się szkoła, którą jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka. Ponadto sklepy z alkoholem sąsiadują bezpośrednio z gabinetami lekarskimi i apteką. Połączenie więc nie jest zbyt fortunne.

Kwestię punktów sprzedaży alkoholu na terenie danej gminy lub miasta reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz przepisy gminne. Przedsiębiorca, który chce prowadzić sprzedaż alkoholu, w tym detaliczną i hurtową, a także w lokalach gastronomicznych, musi wystąpić o koncesję do urzędu gminy, któremu dany obszar podlega.

- By otrzymać koncesję na terenie Kościana, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze punkt sprzedaży musi znajdować się w odległości powyżej 50 m od obiektów chronionych, czyli szkół lub kościołów. Po drugie brana jest pod uwagę liczba punktów sprzedaży na terenie całego miasta, a kolejny punkt nie może przekroczyć ustalonego limitu - wyjaśnia Jerzy Frąckowiak, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej w Urzędzie Miasta, który wydaje koncesję. - Po wpłynięciu do nas wniosku, kierujemy go do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. I to ona dokonuje już pomiarów, sprawdza szczegółowo dane miejsce i wydaje opinię, na podstawie której pozwolenie może być przyznane lub nie.

Przedsiębiorca składając wniosek do Urzędu Miejskiego musi dołączyć także komplet dokumentów. To przede wszystkim opinia sanepidu, straży pożarnej, a niekiedy jeszcze nadzoru budowlanego. Po otrzymaniu tych wszystkich dokumentów, wydział gospodarczy kieruje wniosek do Komisji.

- Wydając opinię, wszystko szczegółowo sprawdzamy, ale oczywiście w myśl obowiązujących przepisów. Przeprowadzamy zatem wizytację danego miejsca, niekiedy w towarzystwie policji lub straży miejskiej. Dokładnie mierzona jest odległość do obiektu chronionego, która liczy się od wejścia do sklepu do obiektu - wyjaśnia Ireneusz Krzysiak, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościanie.

Czy wydając opinię brane jest pod uwagę również sąsiedztwo innych sklepów ze sprzedażą alkoholu, jak ma to miejsce na Śmigielskiej? - Gdy pula punktów sprzedaży alkoholu wyznaczonych na całą gminę wyczerpie się, wtedy dopiero decyduje odległość pomiędzy poszczególnymi sklepami - mówi Ireneusz Krzysiak. - I w takim przypadku moglibyśmy wydać negatywną opinię, a w rezultacie zablokować otwarcie danego punktu.

Jednocześnie Ireneusz Krzysiak zaznacza, że Komisja nie wyraziła zgody na wniosek jednego z już istniejących w tym miejscu sklepów, by wejście do niego znajdowało się od strony szkoły. - Takie rozwiązanie absolutnie nie wchodziło w grę - zaznacza.

Nasz rozmówca przypomina, że w Kościanie mieliśmy już wcześniej przykłady sklepów z alkoholem w bliskiej odległości. Tak było na Placu Wolności i sąsiadującej Strzeleckiej. - Część tych sklepów już została zamknięta. Kiedy mamy takie natężenie punktów, o ich bytności decyduje po prostu konkurencja. My sprawdzamy natomiast, czy sklep nie prowadzi promocji na zewnątrz, co jest zabronione. Są także przeprowadzane kontrole pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim -podsumowuje Krzysiak.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%