Zamknij

Strajk Kobiet w Kościanie [ZDJĘCIA]

17:53, 26.10.2020 Redakcja Aktualizacja: 18:09, 26.10.2020
Skomentuj
Setki osób pojawiły się w poniedziałek w centrum Kościana, by wyrazić swój sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż aborcja przeprowadzana w przypadku podejrzenia wady rozwojowej płodu jest niezgodna z Konstytucją. Protesty w miastach w całej Polsce odbywały się już w weekend, dziś poprzez zorganizowaną na Facebooku akcję nazwaną przez organizatorów "Za ciemnymi chmurami" protestowano w Kościanie.

Zgromadzeni zebrali się o godz. 16.00 na kościańskim Rynku, pod ratuszem. Przeważała młodzież w wieku szkolnym, ale byli też dorośli, w tym mężczyźni. Nie zabrakło transparentów wyrażających swój przeciw na decyzję TK oraz obecną władzę, w tym z dosadnymi napisami. Grupa, prowadzona pod eskortą policji i przy akompaniamencie muzyki z "Gwiezdnych Wojen" z Rynku przeszła pod kościół farny. Tutaj zapalono znicze oraz zostawiono symboliczne wieszaki przy wejściu do kościoła.

Następnie tłum protestujących spod fary skierował się w kierunku ulicy Wrocławskiej, a następnie Nadobrzańskiej i Placu Wolności, a po jego obejściu wrócił ulicą Strzelecką oraz Placem Niezłomnych na Rynek. Na Placu Niezłomnych, pomnik Jana Pawła II został otoczony przez członków organizacji Pro Life.

Manifestacja przebiegała jednak spokojnie, nikt nie był agresywny, choć protestujący skandowali głośne, w tym wulgarne, okrzyki, jak "Je... PiS", "Andrzej Duda wypier...", "Trzeba było nas nie wkur..." czy "Rząd nie ciąża, można przerwać". Na zakończenie protestu na Rynku do zgromadzonych zwróciła się jego organizatorka, Aleksandra Pawlak m.in. dziękując uczestnikom za jego spokojny przebieg. Ponadto głos zabrał jeden z przybyłych mężczyzn w wieku 60+, który powiedział, iż jest zawiedziony, że przyszło tak mało osób w jego wieku, a przeważają młodzi.

Na wtorek, tym razem na godz. 17.00, zapowiadany jest podobny protest.

Fot. Maciej Sibilak

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%