Zamknij

Bogaty program obchodów Bitwy Warszawskiej w Kościanie

10:26, 13.08.2020 Redakcja Aktualizacja: 15:31, 13.08.2020
Skomentuj
Wyjątkowe nasycenie wydarzeń o charakterze historycznym i kulturalnym związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej zaplanowano w mieście oraz gminie.

Obchody rozpoczną się już w dzień poprzedzający święto, czyli w piątek, 14 sierpnia od sesji popularnonaukowej zatytułowanej "Mieszkańcy powiatu kościańskiego w wojnie polsko-bolszewickiej". Podczas tego wydarzenia wykłady wygłosi ośmiu prelegentów, a ponadto będzie można obejrzeć wystawę okolicznościową poświęconą bitwie. Sesja odbędzie się w Kościańskim Ośrodku Kultury, ale będzie również transmitowana w internecie na kanale youtube Urzędu Miejskiego Kościana.

Tego samego dnia o godz. 20.30 na placu KOK wyświetlony zostanie film niemy "Cud nad Wisłą" z 1921 r., a pokaz folmowy uatakcyjni muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka - kompozytora, performera i producenta muzycznego.

W sobotę, 15 sierpnia obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Po mszy, o godz. 11.45 na Placu Niezłomnych odbędzie się uroczystość patriotyczna podczas której nastąpi m.in. złożenie urny z ziemią z pola bitwy z Ossowa.

Z kolei na godz. 16.00 do Turwi zapraszają gmina Kościan oraz Fundacja Bonum Adipisci. Najpierw odbędzie się półgodzinna część oficjalna przy pomniku poległych w latach 1914-1920, a następnie będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną w wykonaniu Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Intensywny dzień zakończy koncert okolicznościowy w sali KOK wg scenariusza i w reżyserii Janusza Dodota, podczas którego usłyszymy śpiew operowy przeplatany słowem. Początek koncertu o godz. 18.00.

Jeśli komuś będzie mało doznań artystycznych, jeszcze w kolejną sobotę, czyli 22 sierpnia na placu KOK będzie mógł obejrzeć na ekranie nagrany koncert "Ave Maria". To wydarzenie towarzyszące dla obchodów okrągłej rocznicy "Cudu nad Wisłą".

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%