Zamknij

11 listopada w Kościanie

16:56, 11.11.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 01:39, 12.11.2019
Skomentuj
Tegoroczne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości, z powodu trwającego remontu ratusza, odbyły się na Placu Niezłomnych. Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza święta w kościele farnym.

Po mszy poszczególne delegacje rozmaitych instytucji i organizacji powiatu kościańskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy prowadzeni przez muzyczne dźwięki Orkiestry Dętej TON przeszli na plac. Wydarzenie rozpoczęło się od meldunku o gotowości kompanii honorowej do uroczystego apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą złożyła dowódca uroczystości, kapitan Kamila Staśkiewicz, a meldunek przyjął dowódca Trzeciego Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego z Garnizonu Leszno, major Radosław Wójcicki.

Następnie dokonano wciągnięcia flagi na maszt przy akompaniamencie hymnu narodowego. Tradycyjnie głos zabrał burmistrz Kościana. Piotr Ruszkiewicz w swym przemówieniu przypomniał podstawowe fakty historyczne, a także nawiązał do wątków kościańskich. Przytoczył m.in. słowa z wystąpienia z okazji Święta Niepodległości burmistrza Kościana przed wybuchem II wojny światowej, kapitana Wojska Polskiego Franciszka Ferfeta. - Niechaj nasza umiłowana ojczyzna pokonawszy wszelkie przeszkody i burze dziejowe, jakie ją kiedykolwiek spotkać mogą, stanie w rzędzie najpotężniejszych narodów świata. Niechaj stanie się przewodniczką najdoskonalszej kultury, cywilizacji i cnót narodowych, a sława polskiego imienia niechaj rozniesie się po wszystkich krańcach globu ziemskiego. On wierzył, że naród przetrwa wszystkie burze i pokona wszelkie przeszkody - mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Tradycyjnie podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, wystrzelono salwę honorową, a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicami pamięci, które znajdują się w tym miejscu. Na zakończenie orkiestra zagrała pieść reprezentacyjną Wojska Polskiego "My pierwsza brygada".

Po części oficjalnej, na Rynku odbył się piknik historyczny wraz z inscenizacją przygotowaną przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Zdjęcia z tej części opublikujemy wkrótce.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%