Małgorzata Adamczak: Chcemy zachować równowagę

O specyfice minionego roku w gminie Śmigiel, przeprowadzonych inwestycjach, a także o planach na ten rok oraz wizerunku gminy rozmawiamy z burmistrz Śmigla, Małgorzatą Adamczak.

Małgorzata Adamczak, burmistrz Śmigla

– 2020 rok nie był łatwy dla samorządów z powodu epidemii. Na ile zakłóciła ona życie w gminie Śmigiel?
Na początku nie wiedzieliśmy, z czym się zmagamy. Od razu staraliśmy się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a wszystkie zalecenia w tej kwestii stosowaliśmy zgodnie z wytycznymi rządu. Przez ten cały czas nawet na chwilę nie przeszliśmy całkowicie na obsługę elektroniczną klientów i nie zamknęliśmy urzędu. Początkowo mieszkańcom dyskomfort sprawiała kasa, która znajdowała się na piętrze. Swobodne korzystanie z niej poprzez wąskie korytarze będące łącznikami z innymi biurami nie było możliwe. Dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu kasy na parter, gdzie w reżimie sanitarnym możemy obsługiwać mieszkańców. Ponadto m.in. przebudowaliśmy hol i przesunęliśmy drzwi automatyczne, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się po nim osobom niepełnosprawnym. Z kolei w razie konieczności dostania się na piętro, została zamontowana specjalna platforma przyschodowa.

– Czy gmina podejmowała jakieś działania wspierające na rzecz przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie?
Owszem, ale na tyle,na ile pozwala nam prawo w tym zakresie. I tak w kwietniu ubiegłego roku ogłosiliśmy Śmigielski Pakiet dla Przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Polegał on na możliwości ubiegania się o odroczenie terminów płatności, a także umorzenia lub rozłożenia na raty podatku od nieruchomości lub opłaty za dzierżawę. Z kolei na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęliśmy uchwałę o zwolnieniu z opłaty dwóch rat z tytułu sprzedaży alkoholu, ale wyłącznie dla branży gastronomicznej, która w okresie lockdownu restauracji nie może prowadzić takiej sprzedaży.

– Przejdźmy do inwestycji minionego roku. Czy mimo epidemii udało się zrealizować wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia?
I które z nich wg Pani oceny były najważniejsze?

Epidemia rozciągnęła niektóre inwestycje w czasie,ale zostały one zrealizowane. Nie wykonaliśmy jedynie wszystkich zaplanowanych inwestycji związanych z oświetleniem, które przesunęliśmy na ten rok. Jednak z drugiej strony od objęcia przeze mnie stanowiska burmistrza w 2014 roku wydaliśmy łącznie już 2,5 mln zł na wymianę oraz na nowe oświetlenie. Jeżeli chodzi o inwestycje minionego roku, najważniejszą była bez wątpienia rozbudowa przedszkola w Śmiglu. Trochę  żałuję, że jego otwarcie przypadło na pandemiczny czas, więc nie mogliśmy w pełni pochwalić się tą inwestycją, której łączny koszt wyniósł 6,5 mln zł. Cieszy mnie także wybudowanie przez prywatnego przedsiębiorcę przedszkola w Starym Bojanowie Można więc powiedzieć, że w jednym roku powstały dwa przedszkola w naszej gminie. Pozostałe ważne inwestycje są związane z drogami. To przede wszystkim przebudowa dwóch ulic przy Szkole Podstawowej – Mierosławskiego i Konopnickiej. Ta pierwsza w 50 proc. została sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. Ponadto przebudowaliśmy „Aleję Czereśniową” łączącą Stare Bojanowo z Olszewem. Tę inwestycję wsparł finansowo Urząd Marszałkowski i powiat kościański. Nastąpiła także rewitalizacja pomieszczeń i otoczenia Centrum Kultury w Śmiglu. Oczywiście to tylko najważniejsze zrealizowane przedsięwzięcia.

– Jakie są plany inwestycyjne na bieżący rok i najbliższy czas?
Jak co roku chcemy oczywiście inwestować, bo to dla nas ważny aspekt w funkcjonowaniu samorządu. Oczekiwań jest wiele, ale w kilku przypadkach czekamy na decyzje o przyznaniu nam dofinansowania. To właśnie możliwość pozyskania środków zewnętrznych decyduje w pierwszej kolejności o tym, które inwestycje są realizowane. Ważna jest dla nas m.in. budowa ścieżek rowerowych na terenie gminy. Planujemy wybudować ścieżkę, która będzie przebiegać od ronda w Nietążkowie i łączyć się ze ścieżką w Starym Bojanowie. W budżecie mamy zapisane tylko 210 tys. zł na tę inwestycję, bo taka kwota stanowi nasz wkład własny. Na resztę liczymy od marszałka. Jedną z większych inwestycji drogowych jest z kolei przebudowa drogi Poladowo-Morownica wraz ze ścieżką rowerową. Jej wartość to 2,8 mln zł. Ponadto w planach mamy kilka mniejszych prac związanych z przebudową dróg w różnych miejscowościach.W dłuższej perspektywie intensywnie myślimy nad naszym basenem. Mamy wstępny projekt jego modernizacji, który opiewa na bardzo dużą kwotę, dlatego realizacja zadania będzie możliwa tylko przy pozyskaniu środków zewnętrznych. Chcielibyśmy poszerzyć ofertę basenową i przyciągnąć do korzystania z niego mieszkańców również spoza gminy.

– Atutem Śmigla jest bez wątpienia jego malownicze położenie. Dodatkowo urodę miasta uwypuklają kompozycje kwiatowe w centrum w okresie wiosenno-letnim oraz dekoracje świąteczne zimą. Z czego wynika ta duża dbałość o wizerunek miasta?
Uważam, że jest to istotne, by przyciągać do naszej gminy kolejnych mieszkańców. Młody człowiek wybierając miejsce do życia szuka ładnego miejsca oraz terenów, gdzie będzie mógł wyjść z dzieckiem na spacer i miło spędzić czas. Atrakcyjny wizerunek jest też ważny z uwagi na osoby odwiedzające miasto. Zwracamy przy tym uwagę na finanse, by ta wizualna strona nie była zbyt kosztowna. Chociażby jeśli chodzi o świąteczne oświetlenie, to co roku dokupujemy wprawdzie pojedyncze lampki, by urozmaicić dekoracje, ale dostajemy również bezpłatnie świetlne dekoracje z Enei, które za każdym razem są inne. Tegoroczne ozdoby miały szczególne znaczenie, bo pozwalały w trudnym, pandemicznym czasie, wnieść trochę radości. Szczególnie, że bardzo brakuje teraz bezpośrednich spotkań. Dodatkowo jeszcze konkursami zachęcamy mieszkańców do wspólnego włączania się w dbałość o atrakcyjność gminy.

– Rzeczywiście obserwując gminę Śmigiel można zauważyć, że  nie brakuje tutaj ciekawych inicjatyw włączających mieszkańców do wspólnej aktywności. Skąd czerpane są na to pomysły?
Z pomysłami akurat nie mamy problemów, a rodzą się one zarówno w mojej głowie, jak i mojego zastępcy, a także pracowników urzędu. Staramy się przy tym promować historię i tradycję naszej gminy. Jednym z ostatnich zrealizowanych projektów jest postawienie na rondzie w Koszanowie rzeźby nawiązującej do tradycji młynarskich Śmigla. Kontynuujemy także akcję „By legenda stała się faktem…” mającą na celu uzbieranie 99 wiatraków, które są symbolem Śmigla. W tej chwili mamy już 63 wiatraki. Podsumowując, uważam, że każdy aspekt życia samorządu jest ważny i powinna zostać zachowana równowaga. Zadaniem gminy jest zatem dbałość o podstawowe potrzeby mieszkańców, jak edukacja, komunikacja, kwestie wodno-kanalizacyjne itp. Niezmiernie istotne są także inwestycje, ale również dbałość o historię i kulturę, o zieleń.