Festyn charytatywny dla Michaliny [ZDJĘCIA]

W piątkowe późne popołudnie na Placu Wolności w Kościanie odbył się pełen atrakcji festyn, który miał na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz Michalinki Greckel. Na operację serca trzyletniej dziewczynki potrzeba 1 mln zł, a czasu jest wyjątkowo mało.

Michalina Greckel pochodzi z niewielkiej wielkopolskiej miejscowości Biedrusko. Dziecko ma zdiagnozowaną ciężką wadę serca – HLHS, która objawia się niedorozwojem lewej części serca. Dziewczynka ma już za sobą dwie trudne operacje serca wykonane w Polsce, ale potrzebna jest kolejna – tym razem zagraniczna, dlatego bardzo droga. Zespół kardiochirurgów z kliniki w Genewie podejmie się koniecznej plastyki zastawki trójdzielnej, naprawy łuku aorty, a następnie głównej operacji Fontana. Zabieg planowany jest już na luty 2022 roku, a jego cena ma wynieść 1 mln zł. Kwotę trzeba zebrać do końca stycznia, w tej chwili na koncie zbiórki siepomaga.pl/Michalinkowe-Serduszko jest jej połowa.

Po raz kolejny więc, by ratować życie potrzebne jest wsparcie wielu osób. Stąd pomysł na festyn w Kościanie, który odbył się pod honorowym patronatem burmistrza Kościana. Podczas trzech godzin trwania imprezy, atrakcji nie brakowało. Pomimo niskiej temperatury na dworze, atmosfera była gorąca. A kto lekko zmarzł, mógł rozgrzać się m.in. grochówką z kotła czy też kawą lub grzańcem. Pojawił się także koksownik, przy którym można było się ogrzać.

Wśród atrakcji były m.in. stoiska z możliwością zakupu różnych gadżetów i przekąsek, a także stoiska straży pożarnej PSP i OSP, Komendy Powiatowej Policji, Wodociągów Kościańskich. Można było także skorzystać z przejażdżki bryczką. Ponadto zgromadzonym czas umilały występy artystyczne, w tym mażoretek Rytmix, uczniów Szkoły Tańca Poezja, Voice Studio pod kierunkiem Darii Kaczór-Boś, duetu gitarowego Michała Dolaty i Marcina Kunca. W przerwach odbywały się licytacje różnych przedmiotów oraz usług. Widowisko stworzyli także członkowie grupy Morsy Kościan swą kąpielą w basenie z lodowatą wodą, a dzieci chętnie korzystały z przejażdżek bryczką zaprzężoną w kucyki.

Wszystkie te atrakcje przyczyniły się do uzbierania blisko 21 tysięcy zł podczas całego festynu. Zbiórka i szczegółowy opis historii dziewczynki dostępny jest na stronie fundacji: www.siepomaga.pl/Michalinkowe-Serduszko. Licytacje dla Michalinki: facebook.com/groups/michalinkoweserduszko/

Fot. Milena Waldowska