Bogaty program obchodów Bitwy Warszawskiej w Kościanie

Wyjątkowe nasycenie wydarzeń o charakterze historycznym i kulturalnym związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej zaplanowano w mieście oraz gminie.

Obchody rozpoczną się już w dzień poprzedzający święto, czyli w piątek, 14 sierpnia od sesji popularnonaukowej zatytułowanej „Mieszkańcy powiatu kościańskiego w wojnie polsko-bolszewickiej”. Podczas tego wydarzenia wykłady wygłosi ośmiu prelegentów, a ponadto będzie można obejrzeć wystawę okolicznościową poświęconą bitwie. Sesja odbędzie się w Kościańskim Ośrodku Kultury, ale będzie również transmitowana w internecie na kanale youtube Urzędu Miejskiego Kościana.

Tego samego dnia o godz. 20.30 na placu KOK wyświetlony zostanie film niemy „Cud nad Wisłą” z 1921 r., a pokaz folmowy uatakcyjni muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka – kompozytora, performera i producenta muzycznego.

W sobotę, 15 sierpnia obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym. Po mszy, o godz. 11.45 na Placu Niezłomnych odbędzie się uroczystość patriotyczna podczas której nastąpi m.in. złożenie urny z ziemią z pola bitwy z Ossowa.

Z kolei na godz. 16.00 do Turwi zapraszają gmina Kościan oraz Fundacja Bonum Adipisci. Najpierw odbędzie się półgodzinna część oficjalna przy pomniku poległych w latach 1914-1920, a następnie będzie można obejrzeć rekonstrukcję historyczną w wykonaniu Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Intensywny dzień zakończy koncert okolicznościowy w sali KOK wg scenariusza i w reżyserii Janusza Dodota, podczas którego usłyszymy śpiew operowy przeplatany słowem. Początek koncertu o godz. 18.00.

Jeśli komuś będzie mało doznań artystycznych, jeszcze w kolejną sobotę, czyli 22 sierpnia na placu KOK będzie mógł obejrzeć na ekranie nagrany koncert „Ave Maria”. To wydarzenie towarzyszące dla obchodów okrągłej rocznicy „Cudu nad Wisłą”.