81. rocznica wybuchu II wojny światowej – uroczystości na Rynku

Uroczystość pod tablicami pamięci pomordowanych mieszkańców Kościana i Ziemi Kościańskiej rozpoczęła się w południe. Przybyłe delegacje mimo dnia powszedniego stawiły się licznie.

Na Rynku zgromadziły się władze samorządowe miasta, gminy i powiatu, kombatanci, harcerze, przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, instytucji oraz młodzież szkolna. Dodajmy, że była to pierwsza od dłuższego czasu uroczystość patriotyczna na Rynku z uwagi na wcześniejszy remont ratusza i stojące ogrodzenie wokół niego. Nawet obchody ubiegłorocznej, okrągłej rocznicy musiały odbyć się na Placu Niezłomnych.

­– Zgromadziliśmy się tutaj nie po to, aby obchodzić kolejną rocznicę klęski wrześniowej, ale po to, aby przypomnieć, docenić i uszanować bohaterski wkład Polski i Polaków w walce z okupantami. Liczbę naszych ofiar oszacowano na 6 milionów 28 tysięcy, co stanowi 220 ludzi na 1000 mieszkańców Polski w ówczesnych granicach. Straty osobowe powiatu kościańskiego, łącznie z zamordowanymi pacjentami Krajowego Zakładu Psychiatrycznego wyniosły około tysiąca istnień ludzkichpodkreślił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu poszczególne delegacje złożyły kwiaty oddając w ten sposób hołd poległym.

Zobacz także:
81. rocznica wybuchu II wojny światowej – złożenie kwiatów w lasku w Kurzej Górze
Kościan uczcił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Fot. UM Kościan, Piotr Pewiński, Michał Liwerski