81. rocznica wybuchu II wojny światowej – złożenie kwiatów w lasku w Kurzej Górze

Tradycyjnie już od oddania hołdu pomordowanym mieszkańcom Ziemi Kościańskiej w lesie w Kurzej Górze rozpoczęły się uroczystości związane z tragiczną w kartach historii rocznicą 1 września.

Przy pomniku pomordowanych zgromadzili się przedstawiciele władz gminy i miasta Kościan oraz powiatu kościańskiego wraz z kilkoma radnymi, a także delegacja z Nadleśnictwa Kościan. Wartę honorową przy pomniku sprawowali członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Zgromadzonych, w imieniu gminy Kościan jako gospodarza terenu powitał zastępca wójta Mirosław Duda. – Dziś stojąc przed pomnikiem pomordowanych w 1939 roku naszych rodaków, tutaj w lesie kurzogórskim przypominamy ten fakt, a jednocześnie staramy się przestrzec kolejne pokolenia przed powrotem faszyzmu i fanatyzmu – podkreślił wicewójt Mirosław Duda.

Następnie zebrani odśpiewali w całości hymn narodowy, po czym przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą z nazwiskami ofiar. Uroczystość zakończyła minuta ciszy oddana ku czci poległych.

Punktualnie w południe rozpoczęły się z kolei uroczystości na Rynku w Kościanie, pod tablicą pamięci umiejscowioną na ratuszu.

Fot. Milena Waldowska