Zamknij

Kościan uczcił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

17:51, 01.09.2019 Redakcja Aktualizacja: 17:51, 01.09.2019
Skomentuj
Mimo piekącego słońca, sporo mieszkańców pojawiło się w niedzielę 1 września na Placu Niezłomnych, by wziąć udział w patriotycznej uroczystości. Nie zabrakło podczas niej kościańskich akcentów.

Uczczenie pamięci tragicznych zdarzeń sprzed 80 lat rozpoczęto z samego rana w lesie w Kurzej Górze, pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców Ziemi Kościańskiej.

Następnie uroczystości przeniosły się do Kościana, gdzie w kościele farnym odprawiono mszę świętą w im. Ojczyzny. Po mszy rozpoczęły się obchody na Pl. Niezłomnych z udziałem 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" Garnizon Leszno i Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Wśród zgromadzonych byli posłowie, samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych i stowarzyszeń, służb mundurowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odczytano Apel Pamięci, wystrzelona została również salwa honorowa oraz złożono wiązanki kwiatów pod tablicami pamięci znajdującymi się na Placu Niezłomnych, a poświęconymi ofiarom II wojny światowej. - Stoimy w jakże symbolicznym  miejscu. Stąd widać gmach, w którym w czasie okupacji niemieckie sądy doraźnie wprowadzały swoje prawa skazując na najwyższy wymiar kary wybitnych patriotów miasta, gminy i powiatu - mówił w swym wystąpieniu burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. - Tędy, ku śmierci pod ścianę ratusza wiodła ostatnia droga patriotów rozstrzelanych w egzekucjach 2 i 23 października 1939 roku. Szli powoli, z podniesionymi rękoma na kościański rynek wypełniony spędzonymi tam obywatelami miasta.

Tamtej bestialskiej zbrodni poświęcona jest również piosenka "A obłoki z nieba spłynęły...", którą zgromadzeni usłyszeli w części artystycznej uroczystości. Pełny koncert w hołdzie pomordowanym kościaniakom w reżyserii Janusza Dodota i z udziałem kościańskich artystów będzie można usłyszeć 2 października w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Ponadto do 8 września czynna będzie na ul. Wrocławskiej wystawa okolicznościowa poświęcona pierwszym ofiarom rozstrzelanym przez hitlerowców na Ziemi Kościańskiej w 1939 r.

Dodajmy, że w niedzielę w ramach "Spotkania z historią" na boisku przy SP nr 1 odbyła się także prezentacja statyczna historycznych i współczesnych pojazdów wojskowych przygotowana przez Muzeum Regionalne w Kościanie.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%