Wielki pożar na złomowisku w Przysiece [ZDJĘCIA]

Ogień pojawił się po godzinie 9.00 w Boże Ciało. Dym widać z odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów. Na miejscu kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy z żywiołem.

To już kolejny pożar w tym miejscu w ciągu kilkunastu miesięcy. Tylko w tym roku były już dwa pożary w styczniu i lutym. Również wczoraj (środa, 2 czerwca) pojawił się nieduży ogień na złomowisku. Pożar szybko zdołali jednak opanować pracownicy zakładu, a strażacy dogasili ogień. Prawdopodobnie zapalił się jeden z ładowaczy.

– Po godzinie 9.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu zajmującego się przetwarzaniem złomu. Już podczas dojazdu na miejsce było widać z daleka kłęby gęstego, czarnego dymu. Kierujący dzianiem ratowniczym już na etapie dojazdu poinformował stanowisko kierowania o konieczności zadysponowania dalszych oddziałów informuje Dawid Kryś, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP Kościan.

Pożarem objęte zostały dwie hałdy przetworzonych i rozdrobnionych wyrobów o powierzchni około 300 m kw. i wysokie na 7-8 metrów. – Pierwsze działania strażaków były skierowane na to, żeby ogień się nie rozprzestrzeniał na kolejne hałdy. Po opanowaniu ognia strażacy przeszli do przewalania hałd za pomocą ładowarek i koparek udostępnionych przez właściciela obiektu, na mniejsze kupki po to, by następnie dogaszać je wodą mówi Dawid Kryś.

Na miejscu w tej chwili pracuje łącznie aż 25 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kościańskiego. Wsparcia udzieliły też Komenda Miejska PSP w Lesznie oraz Komenda Miejska PSP w Poznaniu. Ta ostatnia przybyła ze sprzętem ochrony dróg oddechowych dla strażaków. W akcji gaśniczej bierze udział również grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej z zastępcą komendanta starszym brygadierem Jarosławem Zamelczykiem. Na miejsce przybył także komendant powiatowy PSP w Kościanie starszy kapitan Szymon Klemenski.

Strażacy z doświadczenia związanego z poprzednimi pożarami oceniają, że akcja potrwa na pewno do późnych godzin wieczornych, a niewykluczone, że ostatnie działania będą wymagały jeszcze kilkudziesięciu godzin.

Dodajmy, że pociągi przejeżdżające po sąsiadujących ze składowiskiem torach linii kolejowej kursują normalnie, choć ruch jest w tym miejscu spowolniony.

Pożary w tym roku:
Wielki pożar złomowiska w Przysiece Polskiej [ZDJĘCIA]
Kolejny pożar złomowiska w Przysiece Polskiej

Fot. Bogdan Ludowicz, Kościan 112, Krystian Hoffmann