W Krzywiniu oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 26 grudnia w Krzywiniu odbyła się uroczystość poświęcenia i złożenia tablic upamiętniających mieszkańców gminy walczących w Powstaniu Wielkopolskim.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz  Tadeusz Krawczyk i Danuta Klak. Uroczystość rozpoczęto od mszy św. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja Biskupa w intencji powstańców i ich rodzin. Następnie poświęcono tablice. Jedną z nich złożono na grobie księdza Telesfora Nawrockiego, który również był uczestnikiem powstania.

Z kościoła parafialnego przemaszerowano w asyście grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej na Rynek, gdzie złożono kwiaty w miejscu formowania się Powstańczej Kompanii Krzywińskiej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie odczytano apel pamięci, a rodziny złożyły tablice pamiątkowe na grobach powstańców.

List z podziękowaniami przesłał dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził w nim swoją wdzięczność organizatorom za kultywowanie historii o bohaterach walczących o niepodległość Polski.

Było to już kolejne wydarzenie patriotyczne organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Wcześniej podobna uroczystość miała miejsce w Lubiniu, gdzie upamiętniono powstańców walczących w szeregach Powstańczej Kompanii Lubińskiej (zobacz: W Lubiniu odsłonięto tabliczki powstańców [ZDJĘCIA]).

Fot. Organizatorzy