Samochodowy Strajk Kobiet w Kościanie [ZDJĘCIA]

Nawet około 200 aut pojawiło się w sobotę na parkingu przy nieczynnym markecie Intermarche, by wziąć udział w samochodowym korowodzie ulicami miasta. To piąty dzień protestów w Kościanie, tym razem w zmotoryzowany sposób.

Samochodowy Strajk Kobiet w Kościanie

Poza samochodami, na miejscu zbiórki pojawiło się również kilku rowerzystów i motocyklistów. Większość aut miała rejestracje PKS, choć pojawiło się kilka z „blachami” z innych powiatów. Do wielu pojazdów przyczepione były biało-czerwone chorągiewki, nie brakowało również transparentów widniejących w szybach aut sprzeciwiających się obecnemu rządowi oraz nawiązujących do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji.

O godz. 17.15 pojazdy ruszyły jeden za drugim, by powoli, z prędkością około 20-30 km/godz. przemieszczać się wyznaczoną trasą. Sam wyjazd z parkingu wszystkim pojazdom zajął 15 minut, a jedno z pierwszych aut wyposażone było w głośniki, z których wydobywała się muzyka. Pozostali kierowcy używali klaksonów na znak solidarności. Organizatorzy apelowali do kierowców o spokojną jazdę i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

Trasa wiodła ul. Śmigielską do ronda, następnie ul. Surzyńskiego, rondem Solidarności, dalej przez Rynek do świateł, „krzywe” rondo, ul. Północną i rondo na Gostyńskiej, gdzie nastąpiła nawrotka do „krzywego” ronda, dalej ul. Poznańską do świateł, następnie prosto do Rynku i dalej przez pl. Niezłomnych i pl. Wolności, ul. Bączkowskiego w kierunku cmentarza. Tutaj uczestnicy protestu wysiedli z zaparkowanych pojazdów i pod cmentarną bramą symbolicznie zapalili znicze i złożyli wiązanek kwiatów. Miała to być forma protestu przeciw zamkniętym cmentarzom na Święto Zmarłych oraz oddanie czci tym, którzy odeszli.

Po krótkim zabraniu głosu pod bramą cmentarza przez organizatorów, gdzie dziękowali obecnym za udział w proteście i po raz kolejny powtórzyli co jest jego celem, kierowcy rozjechali się.

Zobacz także:
Czwarty Strajk Kobiet w Kościanie [ZDJĘCIA]

Fot. Maciej Sibilak