Czwarty Strajk Kobiet w Kościanie [ZDJĘCIA]

W piątek ulicami miasta, podobnie jak w poniedziałek, wtorek i środę przeszedł marsz sprzeciwiający się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Tym razem uczestników było mniej niż podczas poprzednich protestów.

Marsz miał spokojny przebieg. Przed jego rozpoczęciem organizatorzy apelowali do zgromadzonych osób na Rynku o jego pokojowe przejście. Jak stwierdzili, choć kościoły są pilnowane przez osoby modlące się, oni nie mają zamiaru ich atakować i trasa celowo omija świątynie. Jak podkreślali, protestują przeciwko obecnemu rządowi, a nie osobom wierzącym.

Tym razem do protestujących dołączyła grupa mężczyzn, która transparentem i głośnymi okrzykami wyrażała swą solidarność z kobietami i występowała przeciwko rządowi Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie odcięła się od środowisk skrajnie lewicowych. Podczas marszu kilkakrotnie odpalali race i skandowali „Ch…j z lewakami, kobiety jesteśmy z wami!”. Spotkało się to z gorącym aplauzem ze strony protestujących.

Ponadto grupa „Strajk Kościan. Walczymy o wolność!” tym razem przygotowała repertuar z piosenkami, który towarzyszył maszerującym przez całą trasę. Wśród nich przewijał się przede wszystkim przebój z symbolicznym tekstem „Mój jest ten kawałek podłogi”. Na zakończenie odśpiewano z kolei „Rotę”.

Zobacz także:
Trzeci dzień strajku w Kościanie. Nie obyło się bez incydentu [ZDJĘCIA]
Strajk Kobiet. Drugi dzień protestów w Kościanie [ZDJĘCIA]

Strajk Kobiet w Kościanie [ZDJĘCIA]

Fot. Maciej Sibilak