Powitanie obrazu Matki Boskiej w Kościanie

W środę, 19 lutego kopia obrazu jasnogórskiego zawitała do Kościana. Peregrynacja obrazu w stolicy powiatu odbyła się w farze, a w kolejnych dniach ikona trafi do następnych parafii.

Obraz Matki Boskiej w każdej parafii dekanatu kościańskiego witany jest bardzo uroczyście, ale w Kościanie wydarzenie miało szczególnie podniosły charakter. Fara pełni bowiem nie tylko rolę stolicy dekanatu, ale sama świątynia jest pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, zatem wizerunek Matki Boskiej ma tutaj wyjątkowe znaczenie dla wiernych.

Obraz do Kościana przybył z Łęk Wielkich. O godz. 17.00 spod kościoła przy akompaniamencie Orkiestry Dętej TON wyruszyła uroczysta procesja powitalna w stronę mostu na ulicy Wrocławskiej. Po dojściu na miejsce rozpoczęto czuwanie w oczekiwaniu na obraz z udziałem duchowieństwa z księdzem arcybiskupem Stanisławem Gądeckim – metropolitą poznańskim na czele oraz licznie przybyłymi parafianami.

Po przyjeździe ikony nastąpiło jej uroczyste powitanie. Następnie, już z obrazem, procesja udała się z powrotem w stronę kościoła, a towarzyszył jej tłum wiernych. Kościół wprost pękał w szwach, aż  trudno było się przecisnąć. Po ceremonii powitania rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Gądecki.

Po mszy obraz zostanie przewieziony do kościoła filialnego w Kokorzynie, a następnie wróci do Kościana. O północy ma rozpocząć się pasterka maryjna z udziałem księży pochodzących lub kiedyś pracujących w parafii. Zaproszenia otrzymało około 100 kapłanów. Wizerunek Matki Boskiej pozostanie w farze do jutra. Na godz. 17.00 zaplanowana jest procesja z Rynku na ul. Piłsudskiego, gdzie nastąpi przekazanie obrazu do parafii pw. św. Karola Boromeusza.

Plan peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego Matki Bożej w powiecie kościańskim w artykule:
Wioski już gotowe na powitanie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
Zdjęcia z powitania obrazu w Wyskoci:
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej już w gminie Kościan

Fot. Milena Waldowska