Zamknij

Baza on-line uczestników Powstania Wielkopolskiego

02:11, 26.02.2019 Redakcja Aktualizacja: 16:22, 26.02.2019
Skomentuj
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" stworzyło unikatową "Listę uczestników Powstania Wielkopolskiego".

Lista zawierająca ponad 80 tys. nazwisk wraz z datą urodzenia i śmierci, miejscem pochówku, jednostką i stopniem wojskowym i kilkoma innymi informacjami dostępna jest pod adresem powstancywielkopolscy.pl.

Jak wyjaśnia na stronie Barbara Cywińska, sekretarz WTG "Gniazdo", wiosną 2016 r. spotkało się kilkanaście osób - członków i sympatyków Towarzystwa: - Dyskutowaliśmy, przedstawialiśmy swoje pomysły i tak projekt zaczął nabierać realnych kształtów. Stworzyliśmy listę źródeł i publikacji, które zawierają spisy uczestników powstania w różnych regionach Wielkopolski. Po miesiącu z kilkunastu pierwszych i oczywistych pozycji źródłowych powstał spis ponad stu, a w końcowej fazie projektu było to ponad 600 pozycji.

Projekt nie jest zamknięty. Jego autorzy liczą na uwagi i uzupełnienie danych osobowych spisanych powstańców, ale też na zgłoszenia nowych, nieujętych w spisie uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Wojciech Jędraszewski, a administratorem Katarzyna Krüge, ale jest w niego zaangażowanych wiele osób. Na stronie znajdziemy również kompletną listę osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym zawierającą obecnie 23 tys. nazwisk wzbogaconych o biogramy i zdjęcia.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%