Zamknij

Pożary na polach. 15 zastępów straży pożarnej w jednym zdarzeniu

13:56, 11.07.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:40, 15.07.2023
Skomentuj Pożar w Borowie 10 lipca (fot. PSP Kościan) Pożar w Borowie 10 lipca (fot. PSP Kościan)

Zaczęły się żniwa, którym niestety dość często towarzyszą pożary na polach. W poniedziałek, 10 lipca na terenie naszego powiatu strażacy gasili dwa pożary – w Nowym Gołębinie oraz w Borowie.

Czasami niewielka iskra z maszyny rolniczej, która spadnie na wysuszone pole sprawi, że zapali się ściernisko czy zboże. A ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie.

W poniedziałek o godz. 15.47 strażacy zostali zaalarmowani o pożarze ścierniska i zboża na pniu w Nowym Gołębinie. Ogniem zostały objęte 4 ha pola, a z żywiołem walczyło łącznie aż 15 zastępów straży pożarnej, w tym PSP i OSP. By nie doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się ognia, w tym na sąsiednie pola, na pomoc ruszyli rolnicy. – Przy tego typu pożarach nieocenioną pomoc w walce z żywiołem stanowią rolnicy, którzy przy pomocy sprzętu rolniczego, w tym ciągników, przeorają obszar dookoła ognia, by odciąć dalsze rozprzestrzenianie się pożaru. A przy wietrze i suchym powietrzu o takie coś nietrudno. Tak właśnie było w tym przypadku, dzięki czemu w miarę sprawnie udało się opanować żywioł – tłumaczy Dawid Kryś, oficer prasowy PSP Kościan.

Łącznie działania strażaków trwały dwie godziny.

Drugi podobny pożar wybuchł zaledwie 1,5 godziny później. Tym razem w Borowie paliło się ściernisko i niewielka ilość zboża na pniu na obszarze 1 ha. Tutaj w działania gaśnicze także zaangażowali się rolnicy. Dodatkowo po ugaszeniu ognia strażacy przelali jeszcze wodą obszar dookoła palącego się ognia, by ugasić wszelkie ewentualne kolejne zarzewia. Na miejsce zadysponowano 8 zastępów strażaków, a działania trwały niecałe dwie godziny.

Kilka dni wcześniej również dochodziło do pożarów. 8 lipca paliły się ściernisko i zboże na pniu w Żydowie oraz Borowie, a 7 lipca w Gorzycach.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%