Zamknij

Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim

10:46, 01.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 10:46, 01.08.2022
Skomentuj
W 78 rocznicę Powstania Warszawskiego poznański oddział IPN opublikował listę uczestników powstania pochodzących z Wielkopolski. Lista będzie cały czas uaktualniana.

Lista "Wielkopolan w Powstaniu Warszawskim" została zamieszczona na portalu Biogramy IPN. Prezentuje ona 841 osób z uwzględnieniem m.in. ich dat i miejsc urodzenia oraz oddziałów, w ramach których uczestniczyli w walkach powstańczych.

Strona jest edytowalna, dzięki czemu umożliwia dodawanie ewentualnych kolejnych rekordów. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu apeluje o zgłaszanie znanych i udokumentowanych osób z rodzin wielkopolskich, które walczyły w Powstaniu Warszawskim.

Jest to pierwsza cześć działań projektowych dotyczących Wielkopolan w Powstaniu Warszawskim.

Dziesiątki tysięcy Wielkopolan w latach 1939-1944 trafiło do Warszawy w wyniku masowych deportacji i uciekając przed represjami niemieckiego okupanta. Gdy wybiła "godzina W" około tysiąc z nich chwyciło za broń. Wśród nich byli: ppłk Franciszek Rataj "Paweł", powstaniec wielkopolski, dowódca Zgrupowania "Paweł"; Eleonora Kasznica "Ela", żołnierz Grupy Bojowej "Krybar"; Teodor Spychalski "Tedzik", harcerz w zgrupowaniu "Bartkiewicza".

[WIDEO]40[/WIDEO]

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%