Zamknij

Remont "czwórki" jeszcze potrwa

12:10, 30.06.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:30, 30.06.2022
Skomentuj
Trwający od wakacji ubiegłego roku remont Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie wciąż jest realizowany. Do 1 września prace w budynku głównym mają zostać jednak zakończone.

Przypomnijmy, że termomodernizacja budynku szkoły miała być przeprowadzona podczas ubiegłorocznych wakacji, choć cała inwestycja była rozłożona na dwa lata. Tuż po rozpoczęciu prac zaczęły jednak wyskakiwać różne nieprzewidziane "niespodzianki" w obiekcie, który nie był remontowany przez 60 lat. Konsekwencją przedłużającego się remontu było przeniesienie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III do innych placówek na cały rok szkolny.

 - Pierwotnym założeniem było przeprowadzenie termomodernizacji, czyli wymiana okien, ocieplenie ścian budynku oraz dachu, wymiana opraw instalacji elektrycznej w obiekcie, przebudowa instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - wyliczała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej wiceburmistrz Kinga Czarnecka. - Ale niestety w trakcie prac okazało się, że kanalizacja sanitarna jest połączona z deszczówką, co ma wpływ na to, że woda wybija i są zalewane fundamenty.

W związku z tym konieczny był projekt wymiany kanalizacji zewnętrznej, a następnie realizacja, która została zakończona w maju. Kolejne nieprzewidziane sytuacje wyszły przy okazji remontu kuchni. Tutaj również stan wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej kwalifikował ją do wymiany. To zadanie nie poszło jednak gładko, pierwszy przetarg został unieważniony i dopiero drugi przyniósł rozstrzygnięcie, ale prace nie zostały jeszcze wykonane. Mają jednak być realizowane i zakończone w te wakacje. We wnętrzu budynku konieczna okazała się również wymiana podłóg na drugim piętrze.

Nieprzewidziane problemy generują dodatkowy czas konieczny na wykonanie inwestycji oraz pieniądze. Miasto stara się w tej chwili o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach WRPO.

Tymczasem, jak zapewniła wiceburmistrz podczas czerwcowej sesji, prace w budynku szkoły mają zostać zakończone na 1 września. Gorzej z halą sportową przy szkole, w której postępy prac remontowych zależą m.in. od pozyskania środków zewnętrznych.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%