Zamknij

Ponad 14 milionów dla powiatu kościańskiego z Polskiego Ładu

13:07, 31.05.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:07, 31.05.2022
Skomentuj
Starostwo Powiatowe w Kościanie w ramach drugiego rozdania funduszy rządowych otrzymało środki na dwa złożone w lutym wnioski. Łączna kwota otrzymanego wsparcia to 14 345 000 zł.

Samorząd powiatu kościańskiego otrzymał dofinansowanie obok pozostałych gmin naszego powiatu. Łącznie do naszego powiatu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych trafi ponad 63 mln zł na realizacje różnych kluczowych inwestycji.

W lutym w ramach naboru Powiat Kościański złożył trzy wnioski na wsparcie w łącznej wysokości 23,8 mln zł. Wsparcie otrzymały dwa z nich.

Pierwszy wniosek dotyczy budowy i wyposażenia Centrum Kształcenia Praktycznego przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie. Wysokość otrzymanego dofinansowania wynosi 9,3 mln zł.

- Na to niezwykle ważne dla nas zadanie wniosek składaliśmy dwa razy. Bardzo się cieszę, że nasze starania zakończyły się pomyślnie i że otrzymaliśmy tak znaczące wsparcie, które pozwoli nam na realizację ambitnego zadania. Dzięki tym środkom stworzymy w naszym powiecie wyjątkowe miejsce do kształcenia zawodowego. Jestem pewien, że ta inwestycja będzie służyć młodzieży naszego powiatu. Nadzór nad wdrożeniem projektów i ich realizacją będzie miała Dorota Słowińska, wicestarosta kościański, która od objęcia stanowiska wicestarosty,  aktywnie zaangażowała się w te projekty - przyznaje Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański.

W ramach wniosku na Centrum Kształcenia Praktycznego wkład własny powiatu wyniesie 15 proc. wartości inwestycji, a szacunkowa wartość zadania to 11 mln zł. Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego z nowoczesnym wyposażeniem pracowni podniesie poziom kształcenia zawodowego w naszym powiecie, a w zamyśle pozwoli na znalezienie przez absolwentów szkoły atrakcyjnego zatrudnienia.

Drugi wniosek, który otrzymał wsparcie w wysokości prawie 5 mln zł zakłada zwiększenie efektywności energetycznej oraz modernizację elewacji dwóch szkół prowadzonych przez powiat. Szacowany koszt zadania to kwota 5,5 mln zł.

Pierwsza szkoła, w której realizowane będzie zadanie to Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie. W planach jest docieplenie ścian budynku szkoły, wymiana parapetów, rynien i rur spustowych oraz instalacji odgromowej. Efektywność energetyczną poprawi także położenie papy termozgrzewalnej na dachu, wymiana drzwi wejściowych oraz modernizacja kotłowni, gdzie zostaną wymienione dwa kotły grzewcze oraz ich osprzęt.

Drugi element realizacji zadania to planowana modernizacja elewacji budynku sali sportowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kasprowicza w Nietążkowie. Z uwagi na upływający czas, wybudowany dwadzieścia lat temu budynek wymaga niezbędnych prac polegających m.in. na oczyszczeniu, zmyciu i gruntowaniu ścian, położeniu warstwy siatki, wykonaniu cienkowarstwowej wyprawy z barwionego tynku silikatowego.

Przypomnijmy, że w pierwszym rozdaniu programu w 2021 r. samorząd powiatu kościańskiego otrzymał 8,5 mln zł na trwającą przebudowę drogi od DW432 przez Zbęchy, Zbęchy Pole do DW308 w Nowym Dworze.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%