Zamknij

Uchwalono budżet powiatu na 2022 rok

10:05, 27.12.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 10:05, 27.12.2021
Skomentuj
Tuż przed świętami Rada Powiatu Kościańskiego uchwaliła budżet przedstawiony przez zarząd powiatu. Prognozowane wydatki zamkną się w kwocie ponad 100 mln zł, natomiast dochody wyniosą niecałe 94 mln zł.

- Projekt budżetu powiatu kościańskiego na 2022 rok jest przemyślany i skrojony na miarę czasów. Ale jest też kontynuacją tego, co robiliśmy dotychczas - mówił podczas sesji starosta Henryk Bartoszewski.  - Z uwagi na rosnące ceny towarów i usług, galopującą inflację, ale także ciągle panującą pandemię ostateczny wygląd budżetu może być zupełnie inny. Wykonanie planu wydatków i dochodów mocno uzależnione jest od ogólnopolskiej sytuacji finansowej i sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Dotyka to nie tylko nas, ale wszystkie samorządy.

Prognozę dochodów budżetu Powiatu Kościańskiego na 2022 rok opracowano na podstawnie opublikowanych przez Ministerstwo Finansów informacji o planowanej kwocie dochodów powiatu z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz planowanych kwotach subwencji ogólnej dla powiatu, a także powiadomienia Wojewody Wielkopolskiego o przyjętych w projekcie ustawy budżetowej kwotach dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz kwotach dotacji celowych z budżetu państwa.

Największą część środków po stronie dochodów stanowią dochody własne zaplanowane w kwocie 41 499 340,02 zł. Znaczną część środków stanowić też będą subwencje, które w projekcie na 2022 rok zapisano w kwocie 31 526 137,00 zł. Dotacje celowe z budżetu państwa, środków europejskich i funduszów celowych w planie budżetu planowane są w kwocie 18 703 521,59 zł. Pomoc finansową od innych jednostek samorządu terytorialnego zaplanowano w kwocie 1 725 200,00 zł.

W budżecie wydatki zaplanowano na 100 191 338,16 zł. Wydatki bieżące stanowić będą 77,14 proc., czyli 77 289 987,27 zł. Wydatki majątkowe, czyli przeznaczone na inwestycje wyniosą 22 901 350,89 zł, co stanowi 22,86 proc. wydatków ogółem.

Na zadania drogowe zaplanowano kwotę 16 629 572 zł, co stanowi 16,60 proc. wydatków ogółem. W planowanych wydatkach ujęto m.in. środki na bieżące utrzymanie dróg powiatowych, a także na inwestycje na drogach. Wśród nich uwzględniono m.in. rozbudowę drogi na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 432 - Zbęchy Pole - Nowy Dwór - droga wojewódzka nr 308, budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi powiatowej w Głuchowie, rozbudowę drogi powiatowej Pelikan - Kokorzyn o ścieżkę rowerową, rozbudowę drogi powiatowej na odcinku Szczodorowo - Sierakowo, przebudowę mostu na ulicy Strzeleckiej w Kościanie. W projekcie budżetu nie zapisano natomiast planowanych dwóch inwestycji, czyli przebudowy ul. Łąkowej w Kościanie oraz rozbudowy drogi na odcinku Szczodrowo - Sierakowo. Realizacja tych inwestycji uzależniona jest bowiem od otrzymania dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. W pierwszym naborze wnioski na te inwestycje nie zostały przyjęte.

Inne zaplanowane inwestycje powiatu to m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy ZSP w Kościanie, rozbudowa i modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, prace związane z dalszą modernizacją elewacji i rozbudową budynków starostwa przy al. T. Kościuszki wraz z zagospodarowaniem terenu, modernizację archiwum geodezyjnego oraz zakup serwerów, dofinansowanie zakupu radiowozu dla Komendy Policji w Czempiniu, dofinansowanie zakupu samochodu na potrzeby DPS Mościszki. W planie budżetu zabezpieczono także środki na dalszą informatyzację szpitala oraz na stworzenie koncepcji budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%