Zamknij

Są pieniądze na Rynek

01:10, 07.12.2018 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:56, 23.06.2023
Skomentuj

Samorząd miejski otrzyma dofinansowanie na rewitalizację Rynku wraz z ratuszem. Koszt inwestycji to blisko 8,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 5 mln zł.

Przyznane środki pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego "Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych". – Cieszymy się, bo o to dofinansowanie ubiegało się 90 jednostek miejskich, a myśmy znaleźli się w pierwszej dziewiątce. W zasadzie można powiedzieć, że zajęliśmy 6 miejsce, gdyż trzy podmioty otrzymały ex aequo po
40 punktów
mówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Radość jest tym większa, że sami samorządowcy podkreślali, że szanse na pozyskanie pieniędzy nie są duże. Pula środków do rozdysponowania wynosiła 110 mln zł, z czego 33 mln zł "zgarnął" sam Poznań. – Gdybyśmy mieli o pół punktu mniej, nie załapalibyśmy się na to. Z jednej strony więc osiągnęliśmy bardzo dobry wynik, a z drugiej te pół punktu sprawiłoby, że musielibyśmy jedynie liczyć na wejście z listy rezerwowejpodkreśla wiceburmistrz Maciej Kasprzak.

Szczegóły projektu mają zostać zaprezentowane za kilka tygodni. Już dziś możemy natomiast powiedzieć, że w pierwszej kolejności restaurowany będzie ratusz, co ma nastąpić w przyszłym roku. Przypomnijmy, że wprawdzie stosunkowo niedawno remontowany był parter tego budynku, w wyniku czego m.in. przeniesiono tu cały Urząd Stanu Cywilnego, jednak odstąpiono od dalszych prac. Powodem była właśnie szansa na pozyskanie dużego dofinansowania, co wymagało przygotowania całościowego projektu. Przewiduje on m.in. zainstalowanie windy, która umożliwi osobom niepełnosprawnym i starszym dostanie się na piętra budynku, w których mieści się Muzeum Regionalne. Z kolei samo muzeum na okres około roku będzie musiało przenieść swoją siedzibę, gdyż remontowane będą także jego sale, które zyskają m.in. wentylację. – Oznacza to, że muzeum zmieni trochę na ten czas swoją funkcję, gdyż jego stałe elementy jak na przykład diorama zostaną na miejscu tłumaczy Maciej Kasprzak. - Coś podobnego przechodziliśmy już jednak w przypadku biblioteki i wszystko wówczas odbyło się bardzo sprawnie.

Ponadto w ratuszu nową funkcję zyskają pomieszczenia na parterze. Remontu doczeka się w końcu Sala Ślubów, choć nie jest to tzw. koszt kwalifikowany. Oznacza to, że te prace będą musiały zostać pokryte z miejskiej kasy. Dużą atrakcją ma być także udostępnienie ratuszowej wieży dla zwiedzających, dzięki czemu będzie można z niej podziwiać panoramę środmieścia. Nowa będzie również elewacja zewnętrzna. Na swoim miejscu pozostaną Tablice Pamięci, ale będą podświetlone, a w rocznicę hitlerowskich zbrodni będą dodatkowo wyeksponowane

Na 2020 r. planowana jest z kolei renowacja płyty Rynku wraz z układem jezdnym, a także ulica Wrocławska. Szczegóły poznamy za jakiś czas, ale na pewno ograniczone zostaną miejsca parkingowe. Ze względu na konieczność zachowania płynności ruchu komunikacyjnego, od strony fary nadal będą mogły poruszać się samochody.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%