Zamknij

Otwarcie wystawy poświęconej doktorowi Florkowskiemu

03:30, 10.09.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 09:32, 10.09.2021
Skomentuj
W gościnnych progach Biblioteki Miejskiej można oglądać wystawę zatytułowaną "Dr med. Henryk Florkowski - w setną rocznicę urodzin". Jej uroczyste otwarcie odbyło się w środę, 8 września.

Wystawę przygotowało Muzeum Regionalne w Kościanie, które nosi imię dra Florkowskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kościańskiej.

W uroczystości otwarcia wystawy udział wzięło wielu mieszkańców Kościana oraz gminy Kościan. Obecni byli również synowie dra Florkowskiego - Andrzej i Wojciech, choć ten drugi gościł w bibliotece za pośrednictwem łączy internetowych, gdyż mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Zgromadzonych powitał Zdzisław Witkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, który jednocześnie przybliżył prywatne oblicze dra Florkowskiego, cenionego regionalisty, współzałożyciela TMZK oraz inicjatora powstania Muzeum Regionalnego w Kościanie. - Doktor Florkowski był bardzo pogodny, emanowało z niego ciepło i  życzliwość. Był tez niezwykle pracowity i miał ogromne spektrum zainteresowań - mówił Zdzisław Witkowski.

Z kolei burmistrz Piotr Ruszkiewicz przypomniał przybyłym znaczenie dra Henryka Florkowskiego dla miasta. - Był niekwestionowanym autorytetem dla wielu mieszkańców. Miasto, które tak ukochał nie zapomniało i nie zapomni o Nim. Setna rocznica urodzin stworzyła doskonałą okazję do ukazania twórczego dorobku jego życia. Służyć temu ma właśnie wystawa, którą dzisiaj otwieramy. Jestem przekonany, że przybliży nam ona postać doktora medycyny Henryka Florkowskiego - Honorowego Obywatela Miasta Kościana i zarazem patrona naszego muzeum regionalnego.

O tym co składa się na wystawę i co przyświecało jej autorom przybliżał zgromadzonym dyrektor Muzeum Regionalnego Dariusz Kram: - Młodzi ludzie już nie pamiętają postaci dra Florkowskiego. Dlatego tworząc tą wystawę doszliśmy do wniosku, że należy przede wszystkim przypominać takie znaczące sylwetki dla miasta.

Wystawa składa się z dwóch elementów. To fotografie, które przybliżają życie zawodowe oraz działalność regionalną H. Florkowskiego. Z kolei w gablotach umieszczono część zborów, które regionalista przekazał do kościańskiego muzeum.

Wystawa będzie czynna do końca września. Stanowi ona drugi element obchodów związanych z setnymi urodzinami dra Florkowskiego urodzonego 14 lipca 1921 r. w Lesznie. Właśnie w tym dniu odbyła się uroczysta msza św. w intencji zmarłego: Msza z okazji setnych urodzin dra Florkowskiego [ZDJĘCIA]). Życiorys dra H. Florkowskiego umieszczono na stronie miasta: https://koscian.pl/Henryk_Florkowski.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%