Msza z okazji setnych urodzin dra Florkowskiego [ZDJĘCIA]

14 lipca, dokładnie w setną rocznicę urodzin dra med. Henryka Florkowskiego w kościele pw. Pana Jezusa na Placu Niezłomnych odbyła się uroczysta msza święta.

Msza z okazji setnych urodzin dra Florkowskiego

Dr med. Henryk Florkowski (ur. 14 lipca 1921 w Lesznie, zm. 26 grudnia 2003 w Kościanie) to lekarz, społecznik, regionalista, popularyzator Ziemi Kościańskiej. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Kościana, a także patronem Muzeum Regionalnego w Kościanie.

Choć urodził się w Lesznie, całe swoje dorosłe życie poświęcił Kościanowi i Ziemi Kościańskiej. W Grodzie nad Obrą mieszkał i pracował jako lekarz, dyrektor Szpitala Powiatowego oraz wieloletni ordynator oddziału wewnętrznego tego szpitala. Był wybitnym historykiem medycyny i regionalistą, współtwórcą Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej oraz długoletnim jego prezesem. Dr Florkowski był również członkiem wielu ogólnopolskich towarzystw, uhonorowany państwowymi i lekarskimi odznaczeniami, a także nagrodami za działalność twórczą.

Mszę św. w intencji dra Florkowskiego z udziałem władz miasta i gminy Kościan, także przedstawicieli kościańskich instytucji i stowarzyszeń oraz członków rodziny zmarłego odprawił ks. kanonik Paweł Skrzypczak. W kościele obecny był również poczet sztandarowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

W wygłoszonym kazaniu ks. Paweł Skrzypczak odniósł się do działalności społecznej dr. Florkowskiego. – Bóg wzywa nas do realizacji zadań i obowiązków, które są wpisane w pracy, w relacjach małżeńskich, rodzinnych i społecznych. Pan uwzględnia całą historię człowieka. Możemy mieć pewność, która płynie z jego łaski, że  Ojciec troszczy się o nas, udziela nam swoich rad – mówił m.in. ksiądz Paweł Skrzypczak.

Fot. Milena Waldowska